burevestnik.bg - Мобилна версия


Из пресата: За парамедиците, за протеста в „Пирогов”, за грипа

Из пресата: За парамедиците, за протеста в „Пирогов”, за грипа

„В България вече действат първите парамедици. Те имат право сами да поемат по-леките случаи в спешната помощ. Линейката да пристигне с парамедик вместо с лекар, е обичайно по света. У нас професията е призната едва от миналата година”, пише днес „24 часа”.

„Първите 32-ма парамедици са започнали работа от средата на 2016 г. до юни тази година. Те са обучени по програма за заетост на трудовото министерство. Академично обучение още няма, а нуждата от парамедици ще става все по-голяма. Засега няма и официален регистър. Броят на работещите реално е по-голям. Само в София парамедиците са 12”, допълва изданието, като уточнява, че на Запад и в САЩ парамедикът има право да работи сам, като през цялото време поддържа връзка със специалист и се консултира, докато у нас допреди 2 месеца бе позволено парамедикът да работи само в екип с лекар. „Наредба от октомври отмени това условие и им разреши самостоятелна работа, но само в долекарски екип, т.е. поемане на по-леки случаи”, припомня вестникът.

„Парамедиците са бъдещето не само в Европа, но и в целия свят, защото са кадри, за които държавата не инвестира много в образование, напротив сами си плащат и се явяват в пъти по-евтина работна ръка от лекарите. Те са хората, които могат да запушат дупките в системата. Първата дупка, която започнаха да запълват, беше от масовата емиграция на медицинските сестри”, обясни д-р Делян Георгиев, завеждащ смяна в Бърза помощ в София. „У нас може да се гордеем с това, че лекари, и то с по няколко специалности, работят на линейка. В Холандия колеги ми казаха, че България е една богата страна - при тях такова явление няма”, казва той.

Всъщност това е и причината парамедикът да възникне като професия. Първо зради липсата на квалифицирани кадри и второ, защото на Запад излиза непосилно скъпо да плащат на лекари да работят по линейките. Обучението на парамедиците е доста по-кратко, съответно и евтино”, допълва изданието.

„Дума” отразява втория ден на протест в „Пирогов”. „Медици от „Пирогов” излязоха и вчера на протест срещу директора на болницата проф. Асен Балтов. Те му дадоха ултиматум да напусне, в противен случай заплашиха с колективни оставки в ключови отделения. Припомняме, че служителите обвиняват Балтов в своеволия и скандални назначения. Протестиращите изпратиха и писмо до здравния министър, с което го запознават със ситуацията в болницата. Във вторник министър Кирил Ананиев обясни, че протестира малка част от персонала и исканията им не се припознават от останалите работещи в лечебното заведение”, четем в ежедневника.

Няколко издания се спират и на грипа. „Само един от всеки 20 българи има ваксина срещу грип. Това обяви главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев в Русе. Над 4 процента от българите са си поставили ваксина, което е два пъти повече в сравнение с миналата година. През последните 10-15 години обхватът на грипната ваксина е между 2 и 5 процента, а в по-далечното минало е бил 8-10 процента, уточни д-р Кунчев”, пише „Телеграф”.

„Моята голяма надежда е най-сетне да се направи противогрипна ваксина, базирана не на повърхностните антигени, които непрекъснато се менят, а на сърцевинните антигени. Това ще я направи като другите ваксини - ако се имунизираме веднъж, ще имаме изграден имунитет поне за 5-6 години и няма да се налага да се имунизираме всяка есен”, цитира още изданието д-р Кунчев.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Z4*v

Още от Новини