burevestnik.bg - Мобилна версия


Из пресата: Общински болници, медицински сестри

Из пресата: Общински болници, медицински сестри

30-те млн. лв. субсидия за общинските болници са поискани от сдружението им още през май миналата година. Това напомня в интервю за „Телеграф” председателят на Сдружението на общинските болници в България д-р Неделчо Тотев. „Направихме един разчет на базата на парите, които се отпускат за стационарна помощ, разделени на глава от населението в България. Така, ако са консумирани милиард и нещо лева, се делят на 7 млн. население и се получава една средна база за страната. Оказва се обаче, че в София консумацията на глава от населението е два пъти и половина повече в сравнение с останалите населени места в страната. Ние имаме цяла таблица, която показва в цифри всичко това. По този начин провинцията е ощетена, а хората, живеещи в тези малки населени места, са дискриминирани. Затова на базата на всички тези сметки и разчети поискахме по 15 лв. на пациент за 1 година. През общинските болници годишно минават 2 милиона души. Ето така стигнахме до тези 30 млн. лв.”, обяснява той.

На въпрос за какво ще бъдат изразходвани тези средства, ако болниците ги получат, д-р Тотев отговаря: „Казахме вече, че не искаме сами да разпределяме парите. Нека се направи комисия, която да прецени. Но, ако например нашият регион обслужва 30 000 човека, по 15 лв. на всеки човек - показва едно справедливо разпределение. Що се отнася до парите, с тях на първо място ще се платят просрочените задължения, след това ще се осигурят едни ритмични доставки, персоналът ще получи възнагражденията си”.

По думите му, един от основните проблеми за общинските болници са медицинските стандарти. „2009-2010 г. се изсипаха и едни 30-ина медицински стандарта, които ни попариха с вряла вода. Защото изведнъж стана ясно, че хора, които работят от 15-20 г., до вчера са можели да лекуват дадена патология, а от днес вече не могат. Настана ерата на тесните специалисти, наложиха се нови правила и така общинските болници загубиха 1/4 от дейността си. Защото завинтването на всички тези изисквания значи даване на повече средства - за наемане на допълнителен персонал, за закупуване на апаратура и т.н. Някои болници не успяха да отговорят на тази икономическа и нормативна преса и сами се закриха. 20 лечебни заведения просто изчезнаха”, отбелязва д-р Тотев, като добавя, че за този период не само не са увеличавани цените на клиничните пътеки, а се увеличават разходите на болниците за МРЗ и осигурителни прагове и се налагат лимити на болниците. „Които тотално ни смазаха. Защото има месеци, в които сме под лимита и тогава ние губим едни пари, които са заложени като бюджет. Но има и месеци, в които сме над лимита - за което обаче не се дават допълнително средства, т.е. ние пак работим на загуба”, посочва той и обобщава: „Така от 2015 г. насам ние сме изправени до стената”.

За една конкретна общинска болница пише „Дума”. „Да започне процедура по раздържавяване на общинската болница МБАЛ „Св. Петка Българска” в Нова Загора, предлага кметът на общината Николай Георгиев Грозев. Това става ясно от докладната му записка за предстоящата сесия на общинския съвет на 31 януари т.г., научи ДУМА от зам.-председателя на Общинския съвет Деян Дечев от БСП. Петимата общинари от левицата са против приватизацията на болницата. Мнозинството обаче - 16 съветници, са от ГЕРБ. Болницата е 100% собственост на общината и обслужва над 40 хил. души”, пише вестникът.

„През 2017 г. приходите на лечебното заведение са 1,913 млн. лв., а разходите са 2,014 млн. лв. За м.г. дългосрочните задължение са над 287,5 хил. лв., а краткосрочните са над 398,7 хил. лв. За предходната година загубите са 117 хил. лв., а за 2015 г. - 113 хил. лв. През м.г. болницата е работила по 23 клинични пътеки, което е с 3 по-малко от предходната година, а преминалите пациенти по тях са 3090 души. Според данните, посочени от кмета, това е най-малкият брой пациенти, преминали през болницата през последните 5 години”, допълва изданието.

И още: „За 2018 г. общината е предвидила 80 хил. лв. за подпомагане на болницата.

Въпреки че задълженията на болницата не са много по-големи от тези на други общински болници, очевидно общинарите са решени да я приватизират. Кметът Николай Георгиев заяви пред местни медии, че бил проявен инвестиционен интерес към Новозагорската болница от търговско дружество, което вече имало една болница в Сливен.”

„24 часа” информира за „преселение” на медсестри. „Безработицата в Северозападна България е принудила медицински сестри от най-бедния регион в страната да постъпят на работа в държавната УМБАЛ - Бургас. Жените зарязали родните си места и се хванали на работа на другия край заради по-добрите условия в болницата.

По тази причина внос на медицински сестри вече имало от Средец, Айтос, Поморие, Ямбол, Елхово и Болярово, съобщиха от ръководството на най-голямото здравно заведение в Югоизточна България”, четем във вестника.

„За да привличаме кадри е създадена и методика за допълнително стимулиране, и атрактивни заплати за медиците”, казва пред „Труд” изпълнителният директор на лечебното заведение д-р Бойко Миразчийски.

 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   urnz

User Avatar Гост 30.01.2018 12:38:49

И какво като приватизираш една болница? Тя пак ще е принудена да работи с държавното прасе НЗОК -единствено и неповторимо пазено от конкуренция. Монополист налагащ дъмпингови цени на труда под нивото на себестойността му. А да работи по ценоразпис пък е трудно щото Андрешко не иска да плаща , а ако може да мине безплатно. Никой не би инвестирал да купи и направи частна болница в комунистически условия и липса на европейски реформи. Общинските кияци просто се мъчат да се отърват от горещия картоф и друго не мислят.

User Avatar Гост 30.01.2018 10:33:39

когато изравните % от КП даван за пациента , тогава имате право да искате други изравнявания - ами разликата между болен и здрав също не е за пренебрегване

User Avatar Гост 30.01.2018 11:02:11

Като почнеш да си плащаш вноски като германеца тогава ще имаш думата. Дотогава ще ти заплющят ушите от доплащане.

User Avatar Гост 30.01.2018 11:13:32

А кой я е направил такава вноската? Пациентът ли е виновен? Законът е такъв. Като я променят, тогава ще се плаща повече. Аман от нагли разбирачи по форумите, дето все друг им е крив.

User Avatar Гост 30.01.2018 12:02:34

Аман от нагли използвачи на висококвалифициран лекарски труд. плащат по български,обаче наглеците имат претенции да се лекуват по европейски. Няма да стане!

User Avatar prav si 30.01.2018 11:25:09

prav si ama nemoje horata da davat kupishta pari za kvo li ne avtomobili alkohol cigari drehi drehi smartfoni a kato stane duma za plashtane na lekari i bolnici se pravqt ne e chesno sprqmo lekarskiq i medicinskiq trud horata jivota si otdavat na profesiqta si i na medicinata durjavat se gavri s tqh che chak i pacienta nedovolen che trqq da plati nqkva suma ..

Още от Новини