burevestnik.bg - Мобилна версия


Из пресата: Реклама на медицинска дейност, белодробни трансплантации, хора с увреждания

Из пресата: Реклама на медицинска дейност, белодробни трансплантации, хора с увреждания

„Лаборатории ментят като предлагат хормонални изследвания в промоционални пакети с големи отстъпки в сайтове за колективно пазаруване на око. Те не са съобразени с периода от месечния цикъл, в който трябва да се правят, за да бъдат точни и да не подведат лекарите в поставянето на диагнозата”. Това пише днес „Монитор”, като уточнява, че проверката му е по сигнали на лекари.

Единият от тестовете включва изследване на четири хормона – LH, FSH, Prolactin, Estradiol и Testosteron. Според промоцията ваучерът струва 8 лв., а на място се заплащат 35 лв., като изрично е посочено, че тези хормонални изследвания се правят между 2-рия и 5-ия ден от началото на месечния цикъл, разказва вестникът.

„Тези хормони не се правят по едно и също време, в кратък период като посочения, категорични бяха водещи АГ специалисти от Университетската болница „Света Анна” в София. LH и Testosteron се правят между 2-рия и 4-тия или 3-тия и 5-ия ден, a Prolactin в 19-и -23-ти ден от цикъла, поясниха от там. Когато дойдат жени с изследвания, направени чрез покупка на ваучер от страници за групово пазаруване, направо ги връщаме. Пращаме ги отново на изследвания които да направят в точните срокове и дни, за да са точни, разказаха лекарите”, четем още в изданието.

Публикацията цитира д-р Даниела Дариткова, която припомня, че законът за здравето категорично забранява такива реклами.

Няколко издания се спират на изнесената вчера от МЗ информация във връзка с белодробните трансплантации. „24 часа” цитира директора на Изпълнителната агенция по трансплантация д-р Марияна Симеонова, която казва: „До 3 седмици се надявам българските болници „Св. Екатерина” и „Лозенец” да сключат договор с немския център в Есен и белодробните трансплантации за българските пациенти да се възобновят.”

„Договорът е по линия на Евротрансплант, но за сключването му болниците трябва да изготвят съвместен план-проект за сътрудничество. „Те работят върху него от месец. Утре ще имаме разговор, за да видим как върви. Този план-проект е задължителен и отнема много време. Сега нещата се случват дори побързо от първия път, когато сключвахме договор с Виена. Ние с договора сме готови и за ден можем да го изпратим подписан от наша страна в момента, в които ни кажат, че двете болници са представили план-проекта. Това е последната стъпка”, обясни д-р Симеонова”, допълва вестнтикът и уточнява: „Договорът дава възможност и наши специалисти да бъдат обучавани от немските си колеги - предпоставка скоро и в България да се извършват белодробни трансплантации. Четирима българи се нуждаят спешно от такава в момента, а чакащи са 12.”

Проблемите на хората с увреждания се отразяват от всички вестници. В „Сега” четем: „След като месеци обясняваха, че допълнително пари за хората с увреждания няма, вчера на фона на поредния протест социалният министър Бисер Петков и премиерът Бойко Борисов заговориха за по-голяма финансова подкрепа и повече пари. Днес Борисов най-сетне ще приеме и протестиращите майки, след като вчера Емил Мавродиев остави 18-годишния си син на грижите на премиера.

Майките се върнаха в работната група, която готви проекта на Закон за хората с увреждания, но не се отказват от прелестите. След края на вчерашното заседание Петков заяви, че ще има по-висока месечна финансова подкрепа за всички хора с увреждания, като тя ще е обвързана с индивидуална оценка на вида и степента на увреждането. Вместо с гарантирания минимален доход (75 лв.) интеграционните добавки ще бъдат обвързани с линията на бедност (321 лв. за 2018 г.), като ще бъдат между 10 и 57% от нея. Сега добавките са процент от ГМД - за транспорт например се полагат 15% от него, или около 11 лв. С предлаганата промяна би следвало минимумът да стане около 30 лв. Петков обяви и че хората с най-тежки увреждания ще получават между 440 и 450 лв. месечно. За реформата в сферата на уврежданията ще бъдат отпуснати отгоре още 110 млн. лв., уточни вчера той”, пише всекидневникът.

„Временно решение се предлага за друг спорен момент - кой ще прави оценката на индивидуалните потребности на хората. Засега с това ще бъде натоварена Агенцията за социално подпомагане. Другият предложен вариант беше отговорността да поеме Агенцията за хората е увреждания, но тя няма регионални структури. С работодателите, които не участват в работната група, пък ще се обсъжда предвидената в проекта подкрепа за заетостта на хората с увреждания. Проблемът с трудовия стаж на хората, които се грижат за лица е увреждания, и пенсионирането им също е на дневен ред, подчерта той. Майките обаче не отстъпват от искането си да има отделен закон за личната помощ”, допълва материалът.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   nCW1

User Avatar gost 31.07.2018 19:44:51

При лабораториите ситуацията е следната.Има два вида рекламодатели.Едните са големи ,агресивни ,безпардонни субекти.Другите са малки ,слаби неизвестни,които търсят място по слънцето.Остава огромната маса от лабораториите ,които работят тихо ,коректно,професионално и отговорно.Те не са от лаладжиите.

Още от Новини