burevestnik.bg - Мобилна версия


Из пресата: Финансиране на болници, спасяване на болници, проблеми на болници

Из пресата: Финансиране на болници, спасяване на болници, проблеми на болници

„Методика за финансиране на общинските болници да бъде утвърдена до края на месеца. Това бе договорено на среща, която кметът на Велико Търново и председател на Националното сдружение на общините Даниел Панов и негови колеги от управителния съвет проведоха със зам.-министъра на здравеопазването Жени Начева”, пише днес „24 часа”.

„Те са обсъдили изискванията в медицинските стандарти, заплащането на надлимитните дейности, заплатите на лекари и здравни специалисти, остойностяването на клиничните пътеки, осигуряването на средства от държавата за лечение на хората без здравни осигуровки”, допълва вестникът и продължава: „До края на януари се очаква да бъде изработена националната здравна карта, да бъде приета новата нормативна уредба, след което да бъде подписан националният рамков договор”.

Ежедневникът се спира и на конкретна общинска болница и развитието на ситуацията там. „1 млн. лв. безлихвен заем ще бъде отпуснат на общинската болница в Поморие. Предложението ще бъде гласувано на сесия на 30 януари, каза кметът Иван Алексиев.

„Няма да допуснем болницата да затвори. С този 1 млн., освен че ще се покрият всички заеми и ще се изплатят заплатите, ще бъде закупена модерна апаратура, за да вдигнем нивото на болницата. Най-важно обаче е какъв договор ще бъде сключен със здравната каса”, коментира Алексиев, цитиран от изданието.

„Ние като пациенти сме недоволни от това, което получаваме от здравеопазването, а като лечители сме недоволни от това, което можем да дадем, защото сме ограничени, заяви началникът на АГ отделението д-р Матей Попов, който на Бабинден в неделя посрещна десетки гости” четем още в ежедневника, който разказва: „Спазена бе традицията на Бабинден да бъдат измити ръцете на лекари и акушерки, а празникът препълни АГ отделението, което работи на пълни обороти въпреки тежкото финансово състояние на болницата. „Бабинден е ден, в който народът поглежда в своето бъдеще. Това, което се случва днес и тук, това ще бъде след 6 г. в училищата, след 20 г. в производството, след 25 г. ще са хората, които ще ни лекуват”, каза д-р Попов”.

„Труд” пък информира за конкурс за управител на лечебно заведение. „Бургаският Комплексен онкологичен център търси управител. Обявеният конкурс за нов шеф ще се проведе на три етапа. Първият ще е пресяване по документи, вторият - разглеждане на програма за здравното заведение, изготвена от всеки кандидат, а третият - събеседване. От общината ще предоставят данни на всеки кандидат, за да изготви програма за развитие на онкодиспансера”, съобщава изданието.

„Дума” пък коментира задълбочаващите се проблеми на болничното здравеопазване. „След като в последните 6-7 години общинското здравеопазване бе успешно задушено, наред са областните болници. Шуменската нямала договор с касата по пътеката за декомпенсиран диабет. Значи, стотици диабетици от областта нямат възможност за болнично лечение при диабетна кома, например. В Хасковската нямало кожно отделение, във Великотърновската - УНГ. Още колко ли „странности” има в българските болници в началото на XXI век? Едва ли вече на някого му прави впечатление. Дори вероятно и на болните - те си знаят, че трябва сами да се справят”, пише изданието и отбелязва: „И ако се доверим на прогнозата на шефа на НЗОК, „ще избутаме още година-две и системата на здравеопазването ще се срине. Парите няма да стигнат”.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   bSvG

Още от Новини