burevestnik.bg - Мобилна версия


Иновативно лечение на болестта на Ходжкин при деца става част от фармакотерапевтичното ръководство

Иновативно лечение на болестта на Ходжкин при деца става част от фармакотерапевтичното ръководство

Единственият регистриран лекарствен продукт - checkpoint inhibitor –PD-1 за педиатрични пациенти на възраст на и над 3 години с рецидивиращ или рефрактерен класически Ходжкинов лимфом - pembrolizumab, ще бъде включен във фармакотерапевтичното ръководство по детска клинична хематология и онкология. Това става ясно от проект на Наредба за изменение на Наредба 10 на МЗ от 2019 г., с който се предвижда актуализация на ръководството в съответствие със съвременните тенденции в тази клинична област.

Терапията ще бъде прилагана в случаи, при които автоложната трансплантация на стволовиклетки (ASCT) е неуспешна или след най-малко две предходни терапии, когато ASCT не е възможност за лечение, се посочва в мотивите на вносителите.

„За овладяване случаите на рецидивиращ или рефрактерен Ходжкинов лимфом в последните години се предприемат нови терапевтични подходи, сред които таргетна терапия (с анти-CD30 антитела), използване на т.нар. checkpoint inhibitor –PD-1, както и алогенна трансплантация на хемопоетични клетки след химиотерапия с редуциран интензитет. Pembrolizumab се прилага като монотерапия с препоръчителната доза 2 mg/kg телесно тегло (до максимум 200 mg) на всеки 3 седмици, приложена като интравенозна инфузия в продължение на 30 минути. Лечението продължава до прогресия или до поява на неприемлива токсичност. При клинично стабилни пациенти с първоначални данни за прогресия на заболяването е препоръчително лечението да продължи, докато прогресията на заболяването не се потвърди“, е записано още в мотивите.

Резултатите от прилагането на фармакотерапевтичното ръководство са свързани с постигане на най-важната цел – осигуряване на пациентите на високо качество на лечение чрез прилагане на единни и обосновани принципи, правила и критерии за предписването и прилагането на лекарствени продукти, припомнят от здравното министерство. По този начин подходите в детската клинична хематология и онкология гарантират единни качествени и количествени показатели за ефективността на прилаганата терапия при пациенти с болест на Ходжкин, отбелязватвносителите.

Проектът на наредба е публикуван в портала strategy.bg, а срокът на обществената консултация е до 4 юли 2022 г.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   nwHm

Още от Новини