burevestnik.bg - Мобилна версия


И РЛК-Пловдив срещу амбулаторния пакет за COVID

И РЛК-Пловдив срещу амбулаторния пакет за COVID

И лекарската колегия в Пловдив излезе с възражения по предложението за амбулаторно лечение на пациенти с COVID. Припомняме, преди дни това направиха и колегите им от Враца.

В своето становище от БЛС-Пловдив заявяват, че не подкрепят предложението.

Те посочват, че с него се нарушава разделението на потоците – основен принцип в епидемиологията. „До момента в целия свят и в България има обособени отделения за лечение на пациенти с доказан COVID-19. Лекарите, които дават дежурства в тези отделения за определен период, по възможност не работят временно в другите отделения. Създадени са зелени коридори за ваксиниране и отделни кабинети за преглед на болни със симптоми на COVID-19 и вземане на проби за ПСР тест“, поясняват от пловдивската колегия.

Те изтъкват и че болшинството ОПЛ разполагат с един кабинет, разположен в общ коридор с още няколко колеги. С тази промяна в методиката един семеен лекар, с един стетоскоп в рамките на един ден в един и същи кабинет ще трябва да провежда детска консултация, имунизации и прегледи на здрави бебета, прегледи на пациенти с доказан или недоказан COVID-19, прегледи на диспансеризирани пациенти с диабет, прекарали инфаркт или инсулт или други заболявания, имунизации с ваксини против COVID-19, грип, дифтерия и тетанус по календар.

Семейните лекари могат да преглеждат присъствено болни с доказан COVID-19, могат да извършват и всички останали гореописани дейности, но не в един и същи ден и на едно и също място. Необходимо да се вземе решение, което да избегне смесването на потока пациенти и да даде време и възможност за необходимата щателна дезинфекция, категорични са от РЛК-Пловдив.

Те имат и възражения по предложението ОПЛ да извършва домашни посещения при пациенти с доказан COVID-19 с личния си автомобил, като посочват, че той се използва и за посещение при току-що изписани новородени до 24-ия час, за посещение при лежащо болни след понесен инсулт или тежка операция. Лекарите от СИМП също не е подходящо да извършват посещения на пациенти с доказан COVID-19, смятат още от пловдивската колегия.

От там допълват и че ние ще сме вероятно първата европейска държава, въвела подобен подход и отбелязват, че в Германия, Испания, Великобритания се провеждат телефонни консултации при пациенти с COVID-19 и при необходимост от преглед с цел преценка за хоспитализация се насочват към определени зони с цел разделение на потоците.

Според тях определеното за тази дейност финансиране не би било достатъчно за осигуряване на изискваните противоепидемични мерки и няма да доведе до подобряването на качеството на диагностика и лечение. Посочените в пакета изследвания, ако бъдат задължителни, ще доведат до това, че млади хора с леко и контролирано протичащо заболяване ще бъдат излишно разкарвани до лаборатория и на други места в обществото, правейки контакт със здрави в асансьора, градския транспорт и на много други места, предупреждават от РЛК-Пловдив.

Те допълват, че в същото време КАТ (скенер) на бял дроб не е предвиден, а е необходим в определени случаи.

В заключение от РЛК-Пловдив заявяват, че предложената методология е медицински необоснована, финансово необезпечена, не подобрява общественото здраве и не допринася за добра медицинска практика и не следва да бъде подкрепена.

С цялото им становище може да се запознаете тук.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   ABRW

User Avatar Гост 27.08.2021 21:27:25

Всичко, което го няма в Германия, няма основание да го има и тук . Тъпаците не се научиха да гледат развития западен свят

User Avatar Гост 27.08.2021 16:53:42

Мързел

User Avatar 1111 27.08.2021 15:17:12

За първи път някой да спомене и за СИМП!

Още от Новини