burevestnik.bg - Мобилна версия


КЗК разреши на „Софарма Трейдинг“ да придобие две вериги от общо 150 аптеки

КЗК разреши на „Софарма Трейдинг“ да придобие две вериги от общо 150 аптеки

Комисията за защита на конкуренцията разреши на търговеца на едро с лекарства „Софарма Трейдинг“ да придобие две франчайзингови дружества, едното от които – „Ес Си Ес Франчайз“, управлява втората по големина в България верига аптеки. Другото дружество, което дистрибуторът получава разрешение да придобие, е „Санита Франчайзинг“, информира „Капитал“. Заедно двете франчайзингови компании стопанисват 153 аптеки в цялата страна, като повече обекти от тях има единствено веригата „Марешки“, собственост на семейството на заместник-председателя на парламента Веселин Марешки. Цена на сделката не е посочена

Антимонополният регулатор отбелязва, че по данните, с които разполага, „Софарма Трейдинг“ не притежава господстващо положение, нито такава пазарна сила, която да му даде възможност или стимул да възпрепятства или ограничи доставките на лекарствени продукти.

Освен това комисията е установила, че на национално ниво общият пазарен дял на участниците в концентрацията на база брой регистрирани обекти възлиза на 5.6% и той ще се запази и след сделката. По стойност „Ес Си Ес“ има дял между 10 и 20% от продажбите на лекарства в национален мащаб и този дял ще се запази и след сделката, като конкретната стойност не е спомената изрично.

„Концентрацията не води до установяване на господстващо положение нито на национално, нито на регионално ниво, съответно няма потенциал да възпрепятства съществено конкурентната среда“, смята КЗК.

Комисията коментира опасенията на конкурентите на търговеца на едро, че ако бъде разрешена концентрацията, „Софарма Трейдинг“ ще продава лекарствата на „Софарма“ само в собствените си аптеки.

„Обединената група не би имала стимула да намали кръга от клиенти на засегнатия пазар като дистрибутира произвежданите от „Софарма“ лекарствени продукти преимуществено към своята аптечна мрежа, което би довело до неблагоприятни за нея стопански резултати. В допълнение клиентите и конкурентите също заявяват, че обичайна за пазара практика, продиктувана от икономически интерес, е поддържането на търговски взаимоотношения с голям брой дистрибутори, съответно аптеки“, казва в решението си КЗК, цитирана от „Капитал“.

От регулатора допълват, че не може да се очаква планираната транзакция да доведе до промени в така констатираните пазарни характеристики, доколкото всеки търговец на дребно цели да предложи най-пълен асортимент от лекарства, а търговецът на едро - продажба на максимален брой търговци на дребно, за да постигне ефективност на дистрибуцията.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   WeKz

User Avatar ОПЛ 29.07.2020 16:53:02

Хайде сега разрешете им на фармацевтите да правят генерично заместване и гледайте цирка! Само дето няма да бъде смешно.

Още от Новини