burevestnik.bg - Мобилна версия


Карта със здравния капацитет на държавите предлага новият директор на СЗО

Карта със здравния капацитет на държавите предлага новият директор на СЗО

Четири конкретни стъпки, насочени към сферата на здравеопазването в световен мащаб, предлага новият генерален директор на Световната здравна организация Тедрос Гебреисус пред лидерите на най-развитите икономики – държавите от Г-20, става ясно от речта му, публикувана от СЗО.

На първо място според него е нужно устойчиво финансиране на здравните системи на глобално ниво с цел превенция, откриване и отговор при възникващи заплахи, независимо дали те са от природен характер или са в резултат на човешка дейност. Добро начало в тази насока е осигуряване на гарантирано ниво на финансиране в случай на извънредни ситуации, отбелязва директорът на СЗО.

Втората насока, предложена от Тедрос Гебреисус, е създаване на своеобразна „карта“ с капацитета в здравеопазването на отделните държави, която би могла да се използва като база за координационен механизъм в случай на необходимост. Следващата стъпка следва линията на новите цели за устойчиво развитие на ООН. „Това са стратегически решения, насочени към предотвратяване на епидемиите и осигуряване на качествени грижи за населението чрез засилване на здравните системи, особено в най-уязвимите и конфликтни части на света“, казва той пред лидерите на Г-20.

Според Тедрос Гебреисус приоритет за световните лидери трябва да са изследванията и разработването на нови терапевтични контрамерки чрез Програмата за научноизследователска и развойна дейност на СЗО. „СЗО категорично подкрепя германското предложение за създаване на Глобален център за сътрудничество за изследване на антимикробната резистентност“, посочва Гебреисус пред лидерите от Г-20.

В речта си директорът на СЗО заявява още, че най-големите предизвикателства в момента са свързани именно с епидемиите от инфекциозни болести и антимикробната резистентност, които надхвърлят границите и националните интереси. Ето защо той апелира и за глобални усилия на политическите лидери в сферата на здравеопазването. „Защото епидемиите, извънредните ситуации, свързани със здравеопазването, и слабите здравни системи не само отнемат човешки животи, но и представляват едни от най-големите рискове пред глобалната икономика и сигурност“, подчертава Гебреисус. В тази връзка директорът на СЗО припомня, че жертвите на испанския грип през 1918 година са били повече от 50 млн. души и отбелязва скорошните епидемии от птичи грип, от близкоизточния респираторен синдром (MERS), Зика, холера и завръщането на жълтата треска.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   NmW5

User Avatar Гост 11.07.2017 13:47:51

Нашите дебили като какъв капаците ще представят пред СЗО ? НУЛЕВ

Още от Новини