burevestnik.bg - Мобилна версия


Вече в закон:

Касата и МЗ ще правят фирми за търговия на едро с лекарства

Здравната каса и държавата в лицето на Министерството на здравеопазването ще могат да извършват търговия на едро с лекарства чрез собствени търговски дружества, след получаване на разрешение за търговия на едро по реда на закона. Това е записано в последните промени на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, публикувани на сайта на МЗ за обществено обсъждане.

Идеята бе лансирана от министър Москов още през август, когато той заяви: „Няма никаква причина държавата да няма възможност в лицето на собствено търговско дружество да осигурява – по начин, по който държавата може да прави това – лекарство, главно става въпрос за лекарства без аналог, когато търговецът някак си не вижда достатъчно полза в това”. Тогава представители на бранша поставиха редица въпроси към реализацията на подобна идея, а пациентска организация застана категорично зад нея.

С промените също така се забранява на фармацевтичните компании да предлагат каквито и да било стимули, обвързани с покупката на лекарствени продукти. Конкретният текст гласи: „Забранява се предоставяне от търговците на едро на преки или косвени стимули при покупка на лекарствени продукти, които обвързват покупката с парични и/или предметни награди, независимо от стойността им и начина на определянето им, и/или с парични награди/стимули, невключени в стойността на лекарствените продукти“.

Припомняме, през лятото от пациентски организации „Заедно с теб“ алармираха, че фармацевтични компании предлагат екзотични екскурзии на лекари в замяна на определено количество предписани от тях медикаменти. В отговор от здравното министерство обещаха проверка по изнесените данни.

Затяга се и режимът на износ на лекарства, като за целта ще бъде създаден списък със забранени за това медикаменти. Той ще бъде публикуван на сайта на Изпълнителната агенция по лекарствата, като търговците на едро ще са длъжни да уведомяват ИАЛ, ако планират да извършат износ на някои от включените в него. Изрично се разписва, че за лекарствените продукти, включени в списъка, при неотложни нужди, Министерството на здравеопазването може да предприема действия за тяхното осигуряване, става още ясно от проекта. Такава промяна се включва за втори път в нормативния акт. Преди време подобен текст падна в съда.

Проектът залага и създаването на аптечна карта. Той дава възможност аптека да предлага същата услуга чрез втори адрес в населено място с недостиг на аптеки. Разкриването на втори и следващ адрес ще изисква по-малки инвестиции и по-малко разходи за аптеките, тъй като административната процедура за разкриването му е максимално улеснена, разходите на администрацията са много ниски, съответно таксите за услугата ще бъдат минимални, гласят мотивите към предлаганите промени. От тях става още ясно, че ще отпадне изискването на втория адрес да работят магистър-фармацевти на пълен работен ден. Те ще могат да продават лекарства не по-малко от два дни седмично по 4 часа. Промените предвиждат още в местата, в които няма денонощни аптеки, да бъде създаден график, по който да дежурят вече разкритите там аптеки. Графикът ще е задължителен и за неспазването му ще бъдат налагани санкции.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   g6@%

Още от Новини