„Детската болница е стълбът в Плана за интегрирано развитие на община Бургас до 2027 година. Тя ще даде възможност качествено да се подобри нивото на педиатричното здравеопазване в Бургаския регион и ще обслужва още Ямболска, Сливенска, Хасковска и Старозагорска области, в което се крие голямото предизвикателство.“ Това каза пред БНР-Бургас кметът на града Димитър Николов.
„Подходихме малко по-различно от пътя, по който тръгна създаването на Националната детска болница. Първо решихме да направим качествено проучване за нужните и необходимостта от видовете лечение и отделения, броя болнични легла и лечебни дейности. След като международният консорциум излезе с подробен доклад, ще влезем в последната фаза - самата функционалност и архитектура. Вече сме на финала“, каза още той.
В момента се инвестира сериозно в здравната инфраструктура на морския град, обобщи Димитър Николов.
По думите му най-голямото предизвикателството е осигуряваното на специалисти за всички лечебни заведения. „С модерен сграден фонд, с кариерно развитие, със стипендии, които да го финансират, например получаването на специалност в Бургас с цел да работят в нашите болници, и с други допълнителни материални стимули, аз съм убеден, че ще можем да привлечем, включително от чужбина - има вече такива случаи с млади лекари от Северна Македония, които работят вече в Бургас“, каза Николов.
Той уточни, че жилищната сграда в комплекс „Меден рудник“ за студенти и специалисти, които ще работят в новата детска болница, е готова и обзаведена. Сградата разполага с над 40 апартамента. В нея може да бъдат настанени около 120 души.
„Надявам се скоро по оперативната програма да изградим още две нови жилищни сгради със същата функция“, добави Николов.
Коментари по темата
Първо осигурете лекари с европейски заплати!!!
Има да чакате от Момата европейски заплати за лекарите....
Има да чакат за европейско здравеопазване.
Продаде Бургас и региона на руснаците!