burevestnik.bg - Мобилна версия


Проект за наредба предвижда:

Комисии от 6 институции ще пресяват кандидатите за здравни медиатори

Комисии от 6 институции ще пресяват кандидатите за здравни медиатори

Здравните медиатори трябва да имат завършено средно образование, да притежават компютърни умения, да познават нормативната уредба в системата на здравеопазването и закрилата на детето, да владеят майчиния език, културата и проблемите на уязвимата група, в която ще работят Това са част от изискванията към желаещите да се посветят на тази професия в проект за наредба на здравното министерство, публикувана за обществено обсъждане на електронната страница на ведомството.  

В документа са разписани в детайли отделните аспекти на дейността на здравните медиатори, в това число и взаимоотношенията им с личните лекари и регионалните здравни инспекции.

Така например при необходимост те ще оказват съдействие на общопрактикуващите лекари за обхващане на включените в пациентската им листа лица с необходимите ваксини за възрастта съгласно имунизационния календар и за откриването на лица с непълен имунизационен статус, ще ги подпомагат при организирането и провеждането на имунизационни кампании, при осъществяването на профилактични прегледи, както и в при организирането на профилактични и противоепидемични мерки при възникване на епидемична ситуация. Медиаторите ще работят заедно с личните лекари при изпълнението на програми в областта на здравната профилактика.

Също така те ще оказват съдействие на РЗИ за обхващане на лица без избран общопрактикуващ лекар с необходимите ваксини за възрастта съгласно имунизационния календар, както и за откриването на лица с непълен имунизационен статус, ще бъдат в помощ на инспекциите по време на имунизационни, при възникване на епидемична ситуация и при разгръщането на профилактични кампании и програми, предвижда наредбата. 

Подборът  на  кандидатите  за  здравен  медиатор  ще се  извършва  от  комисия, назначена от кмета на съответната община, в състава на която ще се включват . представители на общината, на РЗИ, на Съвета  за  сътрудничество  по  етническите  и  интеграционни въпроси към съответната областна администрация, на местната уязвима общност, на юридическо лице с нестопанска цел, което отношение към дейността на здравните медиатори на национално ниво, както и представител на Дирекция „Социално подпомагане“ или на лечебно заведение, което функционикра на територията на съответната община.

В наредбата са разписани и условията, реда и критериите за включване на юридически лица с нестопанска цел в подпомагането на дейността на общините в областта на здравната профилактика. Тяхната работа ще се осъществява на базата на споразумение за сътрудничество, сключено по реда на  Закона за местното самоуправление и местната администрация.

„Като изключително важно е оценено  участието в  състава  на  комисията на представители  на  неправителствени организации, които имат изграден опит и утвърдени практики в областта на медиаторството, познават добре спецификите на професията, както и практиката на местно ниво – в голяма част от общините.Това налага в допълнителната разпоредба на наредбата да бъде разписано определение за неправителствените организации, които имат отношение към дейността на здравните медиатори, а именно да имат не по-малко от 10 години опит в работата със здравни медиатори и да имат членове–здравни медиатори в не по-малко от 50% от общините в Република България. Изискването за 50% покритие от общините в сраната е предпоставка за мултиплициране на опита на организациите, показател за потенциал от добри практики за решаване на трудности сред уязвими групи на национално и местно ниво“, се посочва в мотивите на вносителите.

Необходимостта от назначаване на здравен медиатор  ще се заявява от кмета на общината, а възнаграждението му ще се осигурява чрез финансиране като делегирана от държавата дейност, функция „Здравеопазване“, се отбелязва още там.

Всяка година у нас се назначават нови 15 медиатори, а според досегашния опит финансовите средства, необходими за обучението на един здравен медиатор са в размер на около 1000 лв., които се осигуряват от съответната община–заявител, допълват от МЗ.

Срокът на обществено обсъждане на новата наредба е едномесечен и изтича на 18 юли т.г.

С пълния текст на проекта можете да се запознаете тук.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   nzTr

User Avatar Гост 19.06.2020 22:43:46

Надявайте се. За 500 лв. искате някой да има познания, които надвишават на днешните министри. Объркали сте се нещо!!!

Още от Новини