С всяка изминала година броят на осигуряваните ваксини срещу сезонен грип по Националната програма за възрастните хора на и над 65 години се увеличава. Това посочи пред БНР началникът на отдел „Надзор на заразните болести“ в Министерството на здравеопазването Кремена Пармакова. „Залагат се различни проценти, като след първата година на програмата обхватът беше около 12%, и пет години по-късно вече сме достигнали обхват от 20%“, отчете тя.
За тази година има осигурени ваксини с 40 000 повече в сравнение с миналата година – 348 000 дози ваксини срещу сезонен грип по Националната програма, така че очакваме обхватът да се вдигне с още няколко процента, допълни Пармакова, като уточни, че очакваният обхват е около 25%.
Въпреки ежегодното увеличаване на броя противогрипни ваксини, все още няма възможност да се осигури ваксина за цялото население на и над 65 години, призна тя, като посочи, че целта е все повече възрастни хора да имат достъп до безплатна ваксинация и все повече хора да са правилно информирани и да са убедени в необходимостта от ваксинацията. „Защото всички знаем, че това е една от рисковите групи за по-тежко протичане на грипа и най-вече за усложненията от една тежка грипна инфекция, свързани с наличието на хронични заболявания, с проявата на вторични бактериални инфекции“, отбеляза Кремена Пармакова.
Тя информира, че всяка година след приключването на ваксиналния сезон срещу грип се прави анализ, като в МЗ постъпват данни от фирмите за това каква част от ваксините, внесени в страната, са разпределени сред общопрактикуващите лекари, а от НЗОК постъпва информация колко ваксини са отчетени и заплатени от страна на Касата на самите изпълнители.
„През годините процентът на неприложените ваксини варира, като сме имали години по време на пандемията от COVID-19, когато един голям процент – до 50, не бяха приложени, тъй като тогава за грип не се говореше, грипът беше „изчезнал“ и хората не проявяваха интерес към тази ваксинация. Но през последните две години се наблюдава увеличаване на желанието и търсенето от страна на пациентите на тази ваксина и можем да кажем, че неприложените дози ваксини са много малък процент“, отчете специалистката и допълни, че все пак повечето ваксини се прилагат, като за месец от началото на ваксинацията тази година около 80% от осигурените ваксини вече са приложени на пациентите.
„Тази година интересът към грипната ваксинация е много по-висок спрямо предходната. Много по-бързо свършиха ваксините и в аптечната мрежа и вече 80% са приложени в рамките на месец и по Националната програма. Дистрибуторите правят всичко възможно още в началото на октомври количествата да бъдат доставени до общопрактикуващите лекари, като тази година това е станало даже едномоментно, не е имало необходимост от втори и трети доставки. И в момента е възможно, когато някъде има информация, че ваксини няма да бъдат приложени, да се преразпределят вътрешно и да достигнат до тези лекари, при които има по-голямо търсене“, каза още Кремена Пармакова.
Тя бе категорична, че безплатните ваксини от Националната програма, предназначени за възрастните хора, не могат да влязат в аптечната мрежа за продажба, и изтъкна няколко причини за това: „Лекарствената форма, в която се доставя една от ваксините, е многодозова – в една опаковка се съдържат няколко дози от нея. Самите фирми си имат строги вътрешни правила и по различен начин отчитат ваксините, получени по национална програма и тези, които получават за аптечната мрежа. Това минава и през ИАЛ като разрешения за количества, които се осигуряват“, обясни Пармакова.
В заключение тя каза, че все още не е късно за ваксинация и призова възрастните, които все още не са се имунизирали срещу грип, да го направят.
Коментари по темата