burevestnik.bg - Мобилна версия


Кръвният център на ВМА стана на 25 години

Кръвният център на ВМА стана на 25 години

Центърът по трансфузионна хематология на ВМА отбеляза 25 години от създаването си с кръводарителска акция, подкрепена от едни от най-обичаните актьори на България, сред които Веселин Анчев, Владимир Пенев, Ирина Митева, Неда Спасова, Диана Димитрова, Васил Бинев, Ернестина Шинова и други.

За пореден път в подкрепа на безвъзмездното кръводаряване се включиха и  представители на най-голямата мото организация в страната „Sofia Riders“, съобщават от Военномедицинската академия.

По-късно по случай годишнината началникът на ВМА награди най-дългогодишните кръводарители на Центъра, сред които военнослужещи и цивилни граждани.

„Това е една сериозна годишнина и Кръвният център е доказал своето важно място във Военномедицинска академия. Кръвният център е Ахилесовата пета на Военномедицинска академия при критични условия. Идеята за създаването му е великолепна, защото една военна болница не може да съществува без собствени запаси от кръв. Затова изразявам своята благодарност към хората, които са я осъществили преди 25 години“. Това коментира по време на тържественото отбелязване на годишнината началникът на ВМА бригаден генерал професор д-р Венцислав Мутафчийски, д.м.н., FACS.

Той изтъкна, че ВМА не прилича на нито една друга болница, на нито едно друго войсково поделение – тя е нещо изключително: Има своите специфични задачи и роля в изпълнението им играе именно Центърът по трансфузионна хематология. Всъщност, боеготовността на болница като нашата се измерва и в нейните запаси от кръв. Това определя лимитите на нашите възможности, посочи проф. Мутафчийски.

Близо два пъти са се увеличили безвъзмездните кръводарители в 25-годишната история на Центъра. Ако през 1994 г. са били 3547, след 2008 г. те са надхвърлили 5000, а дотук през 2018 г. са дарили над 6000 души, отчете от своя страната полковник професор Румен Попов, началник на Центъра по трансфузионна хематология.

През последните 15 години във ВМА е налице значително увеличаване на обема на хемотрансфузионната терапия, като резултат от оказване на специализирана и високотехнологична медицинска помощ. Статистиката показва, че през 1996 г. например за 12 месеца са прелети 1062 литра кръв и кръвни продукти, а през 2017 г. – 2060 литра.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   @Bek

Още от Новини