burevestnik.bg - Мобилна версия


Лазар Радков: Помагаме на хората да си помагат сами

Лазар Радков: Помагаме на хората да си помагат сами

„Най-голямата сила на кампанията са именно хората. Ние не събираме капачки, събираме хора, които искат да променят нещо с ръцете си там, където живеят“. Това сподели пред Нова телевизия Лазар Радков, основател на инициативата „Капачки за бъдеще“. В момента се очаква петата неонатологична линейка, закупена по този начин, до потегли към Стара Загора.   

„Ние обединяваме хората, активните хора, градивните хора. Създадохме и клубове по места, които организират почиствания, кръводарявания. Засаждаха дръвчета покрай детски площадки, помагаха на възрастни хора в затруднено положение“, описа част от дейностите той.

Лазар Радков призна, че не е очаквал кампанията да е толкова успешна заради прикрепените капачки по новите изисквания на евродирективата, но благодарение на помощта на доброволците от клубовете са постигнати рекордни резултати в Благоевград, в Кюстендил, в Перник, Сливен, Плевен, Бургас, а в Стара Загора са утроили постижението си.

„В София също можем да се похвалим, че събираме по 60 – 70 тона на кампания. Идния уикенд имаме кампания в Търговище, в Шумен, във Видин, във Велинград и Враца, до няколко седмици подготвяме кампания и в Габрово“, разказа той.

„Ние помагаме на хората да си помагат сами“, категоричен бе Радков.

По думите му суперсилата на „Капачки за бъдеще“ са хората, които са разбрали, че не е нужно да правиш чудеса от храброст, а може и нещо малко на мястото, където живееш.

„Ние сме от 5 години и половина, 22 кувьоза сме дарили, 45 медицински уреда, 4 ленейки, сега идва петата, а кувьозите са спасили хиляди животи, а линейките – стотици. Те ще продължават да помагат“, допълни той.

Една от последните инициативи е била реализирана с помощта на приятели – лекари и парамедици, които ходят по училищата и учат децата на първа долекарска помощ.

„До момента са обучили над 4000 деца и продължаваме, може би обучените ще стигнат 10 000 – 20 000“, каза Радков. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   PtRu

User Avatar един лекар 26.04.2023 10:12:37

Инициативите ви са чудесни, но бъркате сериозно понятията .Долекарска помощ могат да оказват само медицински специалисти -фелдшери, сестри, акушерки, лаборанти... т.е. бакалаври по медицина. Домедицинска помощ оказват парамедици/ професианални бакалаври, но не по медицина /, граждани деца и т.н. хора без медицинско образование, а преминали курсове по домедицинска първа помощ. Вярно е ,че в България който не е решил не е водил курсове по първа помощ и затова народът не прави нищо до пристигане на спешния екип. Не си въобразявайте ,че долекарска и лекарска помощ може да се оказва без да сте учили в медицински университет или колеж, съответно 6 и 4 години и не сте бакалаври или магистри по медицина.

Още от Новини