burevestnik.bg - Мобилна версия


Увеличават щата на ИАЛ с 20 души

Лекуват онкоболни с иновативни медикаменти по състрадателна процедура

Целим да намалим износа на лекарства до 10-15%, посочи зам.-министър Лидия Нейчева

Лекуват онкоболни с иновативни медикаменти по състрадателна процедура

Онкологично болните се очаква да са сред групите пациенти, които да имат най-голям достъп до т. нар. състрадателна терапия. Това стана ясно на пресконференцията на заместник-здравния министър Лидия Нейчева, която даде подробности около готвените промени в Закона за лекарствата. Припомняме, тринайсет години след създаването и приемането на европейския регламент за това, у нас ще бъде регламентирано лечението с т. нар. медикаменти за състрадателна употреба.

 „Състрадателната употреба на лекарства визира тези лекарства, на които клиничните проучвания са затворени, или те все още не са регистрирани, нямат цена, не се заплащат с обществени фондове“, поясни тя, като допълни, че най-често става въпрос за иновативни лекарства, до които до момента българските пациенти не са имали достъп и които нерядко дават много добри резултати. Тази терапия няма да струва нищо на пациентите, а самите медикаменти ще се подсигуряват от фирмите-производители, уточни тя.
Състрадателното лечение, за което Нейчева призна, че е нейна лична кауза, ще се прилага за тежки заболявания, най-вече онкологични.

Заместник-здравният министър даде подробности и относно мерките, засягащи паралелния износ на лекарства. Тя посочи, че у нас той възлиза на близо 50%, като за сравнение в страните от ЕС варира между 5-8%. „Ако успеем у нас да го сведем до 10-15% това ще бъде голям успех“, категорична бе Нейчева.  „Тази част, която ще продължи легално или нелегално да бъде реекспортирана, ще бъде съвсем пренебрежимо малка и пациентите ще бъдат подсигурени с лекарства“, увери тя.

Заместник-министърът съобщи още, че ще бъде създаден експертен съвет към Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) и ще бъде изготвян наблюдаван списък с лекарства, за които може да се ограничава износът. Предвижда се и засилване на контролните функции на агенцията, както и увеличаване на щата й, като на този етап той ще бъде разширен с 20 души.

Както вече стана ясно, с промените в Закона за лекарства се облекчават и административните процедури по отношение на клиничните проучвания. По думите на Нейчева те са въпрос на престиж, а страната ни е една от водещите по брой изпитвания. Занапред документите, които са нужни за разрешаване на проучване, ще се подават само в ИАЛ, стана ясно на пресконференцията.

За самите промени в Закона за лекарствата Нейчева обясни, че те са нотифицирани от Европейската комисия и са съобразени със становището на Конституционния съд, изразено с решение в началото на 2015 г. Припомняме, то касае предложените преди няколко години мерки в насока овладяване на паралелния износ. Пред журналистите Нейчева изчете и част от него. "Според това решение правото на свободна инициатива, прогласено в чл. 19, ал. 1 и 2 от Конституцията на България, е допустимо да бъде пропорционално ограничавано, когато това се налага за опазването на други особено важни конституционни ценности, каквито са животът и здравето на гражданите", посочи тя. „Освен това, Европейската комисия в края на краищата реши, че всяка държава има право,  за да осигури собствения си народ с лекарства, да предприеме мерки, които да не са в разрез със свободната търговия, но да гарантират наличието на лекарства в страната“, допълни тя.

В тази връзка Нейчева изрази увереност, че предложените промени няма да бъдат атакувани и ще бъдат приети от парламента. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   CXw%

User Avatar Пациент 19.08.2017 23:32:48

"Тази терапия няма да струва нищо на пациентите, а самите медикаменти ще се подсигуряват от фирмите-производители, уточни тя. Състрадателното лечение, за което Нейчева призна, че е нейна лична кауза, ще се прилага за тежки заболявания, най-вече онкологични." Онкоболните ще са опитни зайчета на фармацевтичните фирми. ОЩЕ ЕДНА ПОБЕДА НА ФАРМАЦЕВТИЧНАТА МАФИЯ!!! И това демагогски се представя, като "състрадателно лечение", голямо благодеяние за онкоболните - да бъдат "лекувани" с медикаменти непозволени никъде по света! Тази Нейчева има ли съвест?! Какво

Още от Новини