burevestnik.bg - Мобилна версия


Красимир Грудев:

Лимитите са огромна тежест и за частните, и за държавните, и за общинските болници

Лимитите са огромна тежест и за частните, и за държавните, и за общинските болници

Независимо от формата на собственост проблемите на лечебните заведения у нас са едни и същи и законите са едни и същи за всички. Това каза пред Zdrave.net председателят на Националното сдружение на частните болници Красимир Грудев след втората среща на всички болнични асоциации в България (Българска болнична асоциация, Национално сдружение на частните болници, Асоциация на университетските болници, Национално сдружение на областните многопрофилни болници и Сдружение на общинските болници в България).

Като основен общ проблем Красимир Грудев определи лимитите. „Те са еднакви и за нас, и за държавните, и за общинските болници. За всички нас те са огромна тежест и огромна пречка за развитие“, каза той.

По думите обединението на болниците ще покаже, че колкото и да са различни те, имат общи проблеми, общи цели и общи разбирания за това как трябва да се решат нещата. „Това е много важно, защото обикновено се делят болниците на „частни“ и „други“.  Т.е. частните са нещо различно, нещо извън системата, нещо, което даже в известен смисъл не съществува за системата. Те са някаква притурка, лукс, излишък, те са тези, които източват Касата, които взимат пари на пациентите, пък другите, видите ли, никакви пари не им взимат – неща, които са откровена манипулация“, каза председателят на НСЧБ.  

Той обаче беше категоричен, че проблемите на всички търговски дружества, защото независимо дали са частни, общински или държавни лечебни заведения, са аналогични. „Най-малкото поради простия факт, че всички сме подчинени на Закона за счетоводството. Ако някоя болница като търговско дружество трупа загуби, по Закона за счетоводството тя търпи санкции, следва фалит, ликвидация“, допълни още Грудев.

Не на последно място като общ проблем той посочи и липсата на специалисти. „Независимо, че ние с цената на да кажем по-добър мениджмънт и на намиране на допълнителни форми за финансиране на дейността, успяваме да дадем по-добри заплати на някои специалисти и да ги задържим, това не означава, че и при нас не стои този проблем. Особено проблемът с медицинските сестри – той е всеобщ. Медицинските сестри не достигат както за нас, частниците, така и за държавните и общинските болници“, каза Красимир Грудев.

Очаквайте тази седмица интервю с председателя на НСЧБ Красимир Грудев.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Pzh9

User Avatar Гост 03.09.2019 10:10:35

И другият проблем е, че административно им се ограничава обемът на дейност. Всяко изкуствено ограничаване на стопанската инициатива е в остро противоречие с пазарните принципи, и свободната конкуренция.

User Avatar Гост 03.09.2019 10:06:57

Проблемите на всички търговски дружества - лечебни заведения са, че са принудени да продават на цени под себестойност. Това е принудително, насилствено предизвикано нарушение на Закона за счетоводството и на Търговския закон. Нарушителите формално са лечебните заведения, но поръчителите са НЗОК и управляващите политици.

User Avatar Гост 02.09.2019 19:06:05

В някои лечебни заведения едни хора се мислят за Наполеон или Цезар, а други - “ компетентен”. Съчувстваме ви, лекувайте се.

User Avatar Компетентен 02.09.2019 21:49:13

За психиатър е преди всичко този , който смята че на 7,2 милиона застаряващо население са необходими 320 болници . Никъде в Европа няма такова чудо , че и вноска от 8 % ! Ако някой пренесе 60 немски болници от всички нива в България спокойно ще поемат цялата патология - те са и толкова в една федерална земя с население колкото България. Една Хрватска има 79 болници ! Поради дебилността на алхитектите на "реформата" ние имаме най-много хоспитализации, легла и болници в цяла Европа. И да няма лимити ? Ами че хоспитализациите ще станат 4 милиона годишно ! Ти да видиш :) Жалък примат

User Avatar Гост 03.09.2019 08:43:56

Ами като са ви толкова много болниците закрийте ги половината,бе.Ама Боко да излезе от джипа си и да обяви официално,че за болница ще се чака по няколко месеца за лечение по каса.Иначе платено-веднага.Който оцъцъа-оцъца.

User Avatar Гост 03.09.2019 05:24:58

Абе Конфуций, ако в немските болници вкараш като пътеки купища манипулации и изследвания, които могат да се правят доболнично и те ще никнат като гъби с лесни пари. Погледни ресурса, който се отделя за доболнична помощ. Махнете обективните стимули за пороците, а не чрез друг порок- задълбочаване на администрирането да влошавате нещата. Но Другарите така си могат- без много мислена командно административно.

User Avatar 03.09.2019 00:20:03

Ако пренесеш 60 немски болници и им дадеш финансов ресурс около 1.7 млрд евра годишно пак нищо няма да се получи! Докато не си набиете в тъпите необолшевишки кратуни, че не броят на болниците е важен, а финансирането на един леглоден престой в тях, залповете на Аврора ще ви думкат в чутурите, та пушек ще се вдига!

User Avatar Компетентен 02.09.2019 18:01:54

Груба инсинуация. Проблемите НЕ са едни и същи пред частните добивачи на КП и държавните. Лимитите са естествени при наличие на 150 болници над нужното.

Още от Новини