Експертният консултативен съвет по надзор на имунопрофилактиката към министъра на здравеопазването е обсъдил възможните варианти за подобряване и развитие на националната имунизационна политика, съобщиха от пресцентъра на МЗ. Целта е през следващите три години България да се доближи до най-добрите световни и европейски имунизационни практики. Експертният съвет е обсъдил насоките за стратегическо развитие, които ще предложи на ръководството на здравното министерство.
Експертите предлагат намаляване на броя на приемите на ваксини срещу туберкулоза и пневмококови инфекции, в съответствие с препоръки на СЗО и синхронизиране с европейската имунизационна практика. Друго направление е разработване на национална програма за профилактика на сезонен грип. Основната цел е осигуряване достъпа до ваксина на лицата над 60 годишна възраст с риск от заболяване, съгласно препоръки на Европейския съвет от 2009 г. за достигане на над 75 % имунизационен обхват срещу сезонен грип при възрастни лица.
В доклада си Експертният консултативен съвет ще представи възможността за включване в българския имунизационен календар на страната на имунизация срещу варицела в детска възраст. За целта ще бъде изготвен анализ на заболяемостта, тежестта на протичане на варицелата и наличната ваксинопрофилактика в Европейския съюз.
Анализът ще бъде изготвен от Катедрата по инфекциозни болести, паразитология и тропическа медицина на МУ-София. След получаване на анализа и становищата на националните консултанти по различни медицински специалности, въпросът ще бъде подложен на широка обществена дискусия с участието на специалисти, родители, неправителствени организации и др. Евентуалната промяна в имунизационния календар за децата може да се случи най-рано през 2020 година.
Коментари по темата
Какви становища бе ? Уеднаквете си просто работата вкл имунизационния календар с тази на развитите западни страни. Противоварицелна ваксина в Испания и САЩ се прави от 10 години вече. Ще чакаме становища от Груюо от НЦОЗА . Ох, жалко че няма някакъв върховен орган на ЕС по здравното дело който да ви изшамари и да ви принуди да правите реални реформи в здравеопазването.Циганска работа
не с европейските ами с африканските републики трябва да се уеднаквим
Трябва да има правило - докато не се реформира здравната система , да не се прави нищо , защото то стъпва на гнила основа . Те могат всичко и календара да променят , но не могат да спрат времето !