burevestnik.bg - Мобилна версия


МЗ: 10 пъти е намалял броя на хероинозависимите откакто има метадонови програми

Пациентите в програмата са хора със семейства, деца и с постоянна работа, казва министър Ананиев

МЗ: 10 пъти е намалял броя на хероинозависимите откакто има метадонови програми

10 метадонови програми функционират в София, а общо 30 са на територията на страната, ситуирани в 13 града - София, Пловдив, Варна, Русе, Бургас, Ловеч, Велико Търново, Добрич, Враца, Стара Загора, Пазарджик, Благоевград и Видин. Всички те осъществяват дейността си от десетки години и не създават напрежение за обществото. Това казва министърът на здравеопазването Кирил Ананиев в отговор на въпрос от депутата от ГЕРБ Мария Илиева какви дейности се извършват в Националния център по наркомании и какви са алтернативите за преместването му на по-подходящо място от УМБАЛ „Св. Анна“-София.

Министърът уточнява, че поради изтичане на правото за безвъзмездно ползване на имота на ул. Пиротска, който е собственост на Столична община, се е наложило Държавна психиатрична болница за лечение на наркомании и алкохолизъм и програмата за лечение на лица, зависими към опиоиди към нея да бъдат позиционирани в сграда, собственост на УМБАЛ „Света Анна“-София до намиране на трайно решение от страна на министерството.

Министър Ананиев отново припомня, че с цел осигуряване спокойствието на живеещите в района Министерството на здравеопазването е осигурило жива охрана и 24-часово видеонаблюдение. „По същата причина от 1 октомври, се затваря входът на УМБАЛ „Св. Анна“ откъм бл. 18 на жилищния квартал. Програмата е с работно време до 14 часа, т.е. в светлата част на деня. Освен това, след проведени срещи с органите на реда, министерството има уверенията на 7-мо РПУ, на чиято територия се намира лечебното заведение, че ще бъде извършвано засилено наблюдение на района“, казва той.

Данните на M3 показват, че за периода от съществуването на метадоновите програми в България до сега, броят на хероинозависимите е намалял с близо 10 пъти.

„В тези програми се провежда дългосрочно лечение с лекарствени продукти в съчетание с медицински и психосоциални услуги /интервенции на телесни, психически и поведенчески разстройства, присъщи на опиоидиата зависимост. Опиоидната зависимост е психично заболяване, свързано с поведенческо разстройство с комплексна биосоциална генеза и хронично-рецидивиращ ход на протичане. Както при всички останали хронични състояния лечението на зависимостта е дълготраен процес за постигане на стабилна ремисия и трайно възстановяване. Успешно лечение на опиоидната зависимост е възможно при прилагане на съвременни лечебни технологии и подходи, каквито се прилагат в нашите програми за лечение на зависими лица“, казва още министърът.

Той подчертава, че пациентите, включени в метадоновата програма, са част от нея по собствено желание. „Това са български граждани, които имат право на адекватна медицинска помощ. Това са хора със семейства, деца и с постоянна работа. Всички те приемат необходимите им количества метадон на място и нищо не налага оставането им в болницата или в квартала. Метадонът е лекарствен продукт, притьпяващ абстинентните синдроми при хора, зависими към хероин. Приема се през устата по схема, както всеки един медикамент. Разликата е, че при пациентите, решили сами да лекуват своята зависимост чрез включване в метадоновата програма, необходимостта от подкрепата на обществото е от изключително значение както за тяхното лечение, така и за тяхната успешна социална интеграция. Обществото трябва да прави разлика между лица, зависими към опиоиди и лица на лечение от зависимост към опиоиди“, заявява министър Ананиев.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   %4E1

User Avatar Да да 11.10.2019 10:30:35

Долнопробен лъжец оставка!

Още от Новини