burevestnik.bg - Мобилна версия


Майки на деца с увреждания започват нова серия протести, първият е на 30 юли

Майки на деца с увреждания започват нова серия протести, първият е на 30 юли

Протестиращите майки на деца с увреждания обявиха, че напускат работната група, която подготвя новия закон за хората с увреждания, съобщи dariknews.bg. Преди днешното й заседание част от организаторите на палатковия лагер в София се събраха пред сградата на социалното министерство и заявиха, че така разписаните текстове са геноцид спрямо хората с увреждания и те няма да участват в него.

Майките започват серия от протестни действия, като първата инициатива ще се състои на 30 юли в столицата, под мотото "Бягство от отговорност". Още миналия петък протестиращите майки на деца с увреждания обявиха, че не са съгласни с разработвания в момента закон за хората с увреждания, тъй като голяма част от текстовете преповтарят текстовете от сегашния закон за интеграция на хората с увреждания.

Така например се предвижда оценката на потребностите на даден човек да се прави от комисия към Агенцията за социално подпомагане, а в органите за управление на политиките отново ще влизат национално представителните организации, срещу чието съществуване и субсидиране се обявиха майките.

"Децата над 18 години са елиминирани тотално. Това е старият закон с копи-пейст. Ние не можем да участваме в убийството на хората с увреждания. Разграничаваме се от всичко това и излизаме", обясни Вера Иванова от Конфедерацията за защита правата на децата. В заседанията на работната група, която трябва да подготви новия закон до края на този месец, продължава да участва омбудсманът Мая Манолова.

Тя обаче е притеснена от крайния резултат, тъй като в проекта не е записано кой и как ще извършва индивидуалната оценка на потребностите, а подкрепата на хората с увреждания се свежда до старите видове помощи за адаптиране на жилище, за медицински изделия, финансова помощ и социални услуги. Текстовете разделят хората на четири групи, според вида и степента на увреждане, обясни още Манолова.

"Просто индивидуалната оценка ще се свежда до това човекът да бъде включен в съответната група и да получава финансова подкрепа, като не е ясен размерът и как ще се определя той", коментира тя.

По рано в Пловдив близки на хора с увреждания обявиха, че организират постоянно присъствие пред сградата на общината, за да напомнят за необходимостта от промяна в законодателството, свързано с личната помощ и социалните услуги, които хората с увреждания очакват да получат.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   U9$*

Още от Новини