burevestnik.bg - Мобилна версия


Между 100 и 150 годишно са отказите от имунизация в София

Между 100 и 150 годишно са отказите от имунизация в София

В София е постигнат почти пълен обхват на задължителните имунизации. Това показва мониторинг на имунизациите в столицата за 2017 г., съобщи д-р Ирина Гайтаневска, началник отдел „Епидемиология и контрол на заразните болести“ в Дирекция „Надзор на заразните болести“ към РЗИ-София на пресконференция днес във връзка с Европейската имунизационна седмица.

По думите й годишно в София има 100-150 отказа от ваксиниране. „Работим активно с родителите, общопрактикуващите лекари и педиатрите, за да намалеят тези откази“, каза д-р Гайтаневска.

„Имаме система за съобщаване на нежелани реакции след ваксинации, която доказва, че такива няма. За миналата година такива известия има две или три за дребни реакции като подуване на мястото на поставянето на ваксината или зачервяване. Те не би трябвало да притесняват родителите, тъй като това са реакции, които се получават дори след обикновена мускулна инжекция или поставяне на каквото и да било лекарство. Това не е причина родителите да отказват имунизация. Рискът от заболяване е много по-голям, особено от усложненията, които могат да настъпят от тях“, поясни д-р Гайтаневска.

Тя е категорична, че съвременните ваксини са напълно безопасни, тъй като за да излезе една ваксина на пазара, тя минава през много изследвания.

„Ваксините съдържат изменени форми на вируси или бактерии, които не причиняват заболяване, но „учат“ имунната система какво да прави, ако някога се срещне с истинския, потенциално опасен вирус или бактерия. „Когато се ваксинираме, нашата имунна система реагира както към всяко друго „дразнене“, чрез създаването на антитела за борба с конкретния причинител. След имунизация тялото запомня конкретните „дразнители“ и при евентуална среща с реалните причинители точните антитела бързо ги разрушават, преди да могат да ни разболеят. При някои заболявания е необходимо прилагането на повече от една доза ваксина през живота, за да се осигури пълна и продължителна защита“, подчерта д-р Гайтаневска.

По думите й когато хората от една общност са с изграден имунитет към дадено заболяване, то не може да се разпространява лесно. „Заедно ние предпазваме тези, които не могат да бъдат имунизирани (бебета, възрастни със здравословни проблеми и отслабена имунна система) от вирусите или бактериите, причиняващи ваксинопредотвратимо заболяване“, каза д-р Гайтаневска.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   EaXL

Още от Новини