Министърът на здравеопазването определи 187 места за специализанти по клинични специалности за 2019 и 2020 г. със заповед от 31.10.2019 г., публикувана на страница на министерството. Местата са разпределени по специалности и бази за обучение, които ще получат финансиране от държавата.
От заповедта става ясно, че за тези специалности в конкретните бази за обучение държавата ще плаща таксата, която специализантите дължат за теоретичното обучение, предвидено в учебните програми. Отделно държавата ще плаща субсидия на базите за времето на обучение на специализантите. Субсидията е месечна в размер на две минимални работни заплати за страната и дължимите осигурителни вноски върху тях. За специализантите по „Обща медицина“ субсидията е в размер на два пъти минималния месечен размер на осигурителния доход за съответната икономическа дейност и квалификационна група професии, определен със закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната календарна година, и дължимите осигурителни вноски върху него.
Местата за специализации „държавна поръчка“ са за 24 дефицитни специалности, разпределени в цялата страна – Вътрешни болести, Детска кардиология, Детска нефрология и хемодиализа, Детска пневмология и фтизиатрия, Детска психиатрия, Детска хирургия, Инфекциозни болести, Клинична вирусология, Клинична лаборатория, Клинична микробиология, Лъчелечение, Медицинска онкология, Неонатология, Нуклеарна медицина, Пневмология и фтизиатрия, Психиатрия, Съдебна психиатрия, Трансфузионна хематология, УНГ.
Най-много места са обявени за Педиатрия (10), съдебна медицина (12), Обща и клинична патология (15), Спешна медицина (18) и Обща медицина (40).
Определени са и клиничните специалности за специализации за професионалистите по здравни грижи, които ще бъдат финансирани от държавата по същия ред. Това са специалностите Анестезиология и интензивни грижи (за медицински сестри и акушерки) , операционни сестри, специфични грижи за пациенти с онкологични заболявания (за медицински сестри и фелдшери), Спешна помощ (за медицински сестри, фелдшери и акушерки). Общо местата за тези специализации са 25 и са разпределени между УМБАЛСМ „Пирогов“, УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“-Стара Загора и КОЦ-Шумен.
В заповедта на министъра са определени и 6 места за специализанти за 2020 г. по неклинични специалности за лекарите по дентална медицина, за които държавата ще финансира таксата за обучението им. Местата са разпределени в Медицинските университети в София, Пловдив и Варна.
Заповедта на министъра може да видите тук.
Коментари по темата
Taзи заповед Киро да си я използва в тоалетната. Като вземат специалност те са положили съответния труд срещу съответното възнаграждение и не са длъжни никому и с нищо. Като си намерят работа в Европа никой не може да ги задържи насила тук.
Само, ако си плащат таксата за обучение сами. Ако им я плаща държавата, ще работят три години, където им кажат.
Таксата са я отработили с положения от тях труд. Така че ще работят където намерят за добре.Разпределенията умряха с бай ви Тошо.
Срещу таксата и заплатата те полагат труд. И затова не са длъжни никому и с нищо. Разбрахте ли,комуняги,че пак ще сте без безплатни лекари.
Таксата е отделна от заплатата. Четете по-внимателно преди да се репчите. МЗ плаща такстата на специалзиантите и отделно субсидия на базите.