В Дупница предстои да бъде разкрит дежурен кабинет, който да предоставя медицинска помощ , през почивните и празнични дни и в периода от 20 ч. вечерта до 8 ч. сутринта през работните дни. Това каза служебният здравен министър д-р Галя Кондева в отговор на въпрос на депутата от ДПС-Ново начало Николай Златарски.
В момента такъв няма, а Най-близко разположеното до Дупница лечебно заведение, към което е разкрит дежурен кабинет за медицинска помощ е „Медицински център Рубидент Медика“-Благоевград.
„В РЗИ – Кюстендил е постъпило заявление от управителя на „Медицински център Св. Иван Рилски“ ЕООД, гр. Дупница, относно настъпила промяна в обстоятелствата по регистрацията на лечебното заведение, касаеща регистриране на дежурен кабинет. Извършена е проверка от РЗИ Кюстендил и е установено, че кабинетът е оборудван и отговаря на здравните изисквания. Ръководството на медицинския център е уверило, че е осигурило и има готовност да сключи граждански договори с лекари, които ще осъществяват дейността в кабинета, след приключване на регистрацията му.
Преписката е окомплектована и изпратена на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ за стартиране на процедурата по извършване на регистрацията. С регистрирането на дежурен кабинет към „Медицински център Св. Иван Рилски“ - Дупница, на осигурените пациентите на територията на община Дупница ще бъде осигурено достъпно и навременно медицинско обслужване“, каза министърът.
Министър Кондева отговори и на въпрос на народния представител от „Възраждане“ Стоян Таслаков относно забавянето на ТЕЛК решенията във Велинград.
„Проблемите бяха установени още в началото на октомври 2024 г. и те бяха свързани основно с кадрови и организационни проблеми в лечебните заведения, обуславящи неспособност да се направи оптимален график на работа на ТЕЛК, респективно – да се работи в ритъм, съответстващ на постъпващите чрез електронната система заявления за медицинска експертиза. Вече са преразпределени около 1000 заявления и имат насрочени дати в периода януари и февруари 2025 г. в други комисии в страната. За доработване във Велинград са оставени около 30 медицински експертни досиета на лица с увреждания, във връзка с които комисията е започнала да оформя съответните експертни решения в електронната система и е необходимо те да бъдат издадени именно от тази ТЕЛК“, каза д-р Кондева.
„Хаос в системата на медицинската експертиза няма, тъй като понастоящем функционират повече от 150 ТЕЛК в страната, преобладаващата част от които се справят много добре, в рамките на предсрочно произнасяне до един - два месеца от постъпване на заявленията на лицата“, допълни тя.
Коментари по темата