„Имаме добър диалог със съсловните организации, дискутираме заедно проблемите и се надявам да продължим разговорите. През следващата година парите за здравеопазване ще бъдат повече, но все още е рано да се каже с колко ще бъдат увеличени те". Това каза днес министърът на здравеопазването Кирил Ананиев по време на представянето на нова НАТ технология в Националния център за трансфузионна хематология в София. Той допълни, че повече средства ще има за трансплантации, за въвеждане на иновативни технологии и други дейности.
Министърът коментира и подадените колективни оставки на медицински сестри в две болници – МБАЛ Карлово и частната „Аджъбадем Сити клиник болница Токуда”. Той заяви, че те са притеснителни и изрази намерение в близките дни да се срещне с ръководствата на лечебните заведения. Ананиев каза още, че до края на месеца ще получи информация за възнагражденията в болниците.
Относно новата NAT технологията за диагностика на дарената кръв в трансфузионната система в България, министърът заяви: „За мен е от изключително значение, че въвеждаме НАТ – технологията за диагностика на донорската кръв за трансмисивни инфекции и вдигаме качеството на трансфузионната система на България на световно ниво. По този начин ще повишим сигурността на дарената кръв и на кръвните компоненти и ще създадем възможност за предотвратяване случаите на заразяване на пациенти с трансмисивни инфекции поради ранно им откриване”.
Закупени са шест апарата от най-висок клас за извършване на NAT диагностика на дарената кръв с необходимите реактиви и софтуерно осигуряване, като два от апаратите са за Националния център по трансфузионна хематология, а за всички Регионални центрове по трансфузионна хематология (РЦТХ) е осигурен по един апарат.
Министерството на здравеопазването предлага и нормативна промяна, която предвижда центровете по трансфузионна хематология да съобщават незабавно наличието на положителните резултати за трансмисивни инфекции лично на донорите, на личните лекари и на съответната регионална здравна инспекция. Това е част от системата за „ранно оповестяване на инфекцията", за провеждане на ранни клинико-лабораторни изследвания и консултации със съответни специалисти, стана ясно още от думите на здравния министър, цитиран от пресцентъра на ведомството.
Коментари по темата
лаладжия, нищо повече
Абсолютен лъжец. Всички са си виждали лимитите в т.н регулативни стандарти и всички са видели ,че ОПЛ нямаме повече средства за изследвания и повече бройки за консултации от тези бройки през 2017 г. Тоест лъжите на Тиквата и неговите слуги за 5 милиарда лева за здравеопазване ИЗОБЩО са празни числа Сега спокойно могат да зинат с усти и да кажат ,че бюджетът в 10 милиарда, защото никой няма как да докаже ,че тези пари са реални ,а не виртуални.
Киро БюджетарО се страхува от всеки протест, особено от колективно подадени оставки. Време е за неговата оставка - той е бедствие за здравеопазната ни система.
кради пари. лекарите и сестрите ще продължат да намаляват обаче :(
Браво - нови пари за крадене . Е има ли нещо полезно да е направил тоя.