burevestnik.bg - Мобилна версия


Министър Ананиев: МЗ споделя принципите на прогенеричната лекарствена политика

Министър Ананиев: МЗ споделя принципите на прогенеричната лекарствена политика

Министерството на здравеопазването споделя принципите на прогенерична политика, която намалява разходите на обществения здравен фонд и увеличава достъпа до лечение за гражданите. Това заяви министър Кирил Ананиев на среща с президента на „Лекарства за Европа“ г-н Кристоф Столер и генералния изпълнителен директор на организацията г-н Адриан ван ден Ховен. В срещата взеха участие още зам.-министърът на здравеопазването Жени Начева, председателят на Националния съвет за цени и реимбурсация на лекарствените продукти проф. Николай Данчев, изпълнителният директор на Изпълнителна агенция по лекарствата маг. фарм. Богдан Кирилов, а от страна на БгФармА - председателят на УС г-н Николай Хаджидончев, както и членове на УС на организацията.

По думите на министър Ананиев МЗ и Националният съвет за цени и реимбурсация на лекарствените продукти вече са реализирали промени в нормативната уредба, които стимулират по-широкото прилагане на генерични и биоподобни лекарствени продукти. В този контекст той посочи освобождаването от 10% отстъпка за генеричните и биоподобните медикаменти, при които няма конкуренция в съответната лекарствена група, както и ограничаването на темпа на намаляване на цените на генеричните медикаменти чрез удължаване на срока на служебната проверка на цените от 12 месеца на 24 месеца.

Обсъдени бяха ползотворните контакти между представителите на „Лекарства за Европа“ и българската държава, допринесли за окончателното приемане на Регламента за Отпадане на сертификата за допълнителна защита /СДЗ/ на данните за производство на медикаментите с отпаднал патент.

Във фокуса на разговорите е поставена и темата за предизвикателствата, стоящи на дневен ред пред МЗ, сред които е стремителният темп на нарастване навлизането на голям брой иновативни медикаменти основно за терапията на различни видове онкологични и редки заболявания, хепатит С, мултиплена склероза и други, както и  проблемите във външното ценово рефериране водещо до дъмпинг на цените на лекарства за масови, предимно сърдечно-съдови заболявания, и впоследствие – до напускане на пазара. Обърнато е внимание и на все още високите нива на доплащане от страна на гражданите за лекарства, на необходимостта от контрол върху паралелния експорт, на мястото на биоподобните медикаменти и контрола на разходите за лекарства.

На среща пък в Нардоното събрание председателят на Комисията по здравеопазването д-р Даниела Дариткова подчерта, че по отношение на балансирането на разходите за лекарства и осигуряване на достъпа на българските граждани до лечение на всички видове заболявания и заемането на едно от първите места по ръст на доплащане за лекарствена терапия управляващите все още са в дълг на определени групи пациенти, преди всичко със сърдечносъдови заболявания и се обсъждат мерки за преодоляване на тези дисбаланси.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   ZKT9

Още от Новини