Първите доставки на новите линейки по ОП „Региони в растеж“ ще станат факт още в края на тази година. Това каза министърът на здравеопазването Кирил Ананиев по време на парламентарния контрол в отговор на въпрос от група народни представители от БСП.
Според депутата Илиян Тимчев състоянието на линейките в страната е плачевно. „Имаме сигнали, че в редица областни спешни центрове, независимо че разполагат с достатъчно екипи, не могат да осъществят дейността си поради липсата на линейки“, каза Тимчев.
Той допълни, че този въпрос се коментира отдавна, но заради предстоящата реализация на проекта за модернизация на Спешната помощ, който включва и закупуването на 400 нови линейки, средства от бюджета не се отделят за тази цел. От думите на бившия министър проф. Николай Петров обаче било станало ясно, че линейките ще бъдат закупени чак в края на 2019 г., заяви Тимчев.
„Центровете за спешна помощ в страната разполагат с достатъчно на брой специализирани автомобили и медицинско оборудване, разположено в линейките и стационарните екипи на филиалите за спешна медицинска помощ. Истина е, че основните автомобили, с които екипите осъществяват повикванията, са закупени през 2007, 2008 и 2009 г., а 56 броя - в края на 2015 г. и началото на 2016 г.“, отговори министър Ананиев.
По думите му в периодичните анализи и докладите на директорите на центровете не е имало сигнали и индикации за риск от невъзможност за изпълнение на основната им дейност, но е била отбелязвана значителната амортизация както на линейките, така и на медицинското оборудване. „Ето защо ежегодно МЗ осигурява на центровете бюджет за поддържане на линейките и оборудването в състояние за осъществяване на тяхната дейност. Отчитайки факта, че сградният фонд, транспортният състав и медицинското оборудване в центровете и филиалите за спешна медицинска помощ в страната във времето са сериозно амортизирани и определяйки развитието на спешната медицинска помощ като основен приоритет, МЗ предвижда изпълнението на голям проект по оперативна програма „Региони в растеж“ с общ бюджет 163,5 млн. лева“, припомни министър Ананиев.
Проектът включва 237 обекта от системата на Спешната помощ - спешни отделения в 34 болници, 27 ЦСМП в областните градове, 170 филиала за спешна помощ и 6 изнесени екипа извън областните градове, за пореден път каза той.
Коментари по темата
Оставете дядката. Той не лъже умишлено, просто е издухал вече.
Другарю ДС Онаниев, линейките не лекуват!
Айдееееее................. - знае ли Ананиев , колко правитлства ги купуват тея линейки .
точно в десятката!
Онаниев , може да си направите и завод за линейки с капацитет 100 000 на година , но завод за лекари без крака (за да не избягат и да останат в кочината) , няма да може да направите . Алооо и роботи-лекари да конструирате И РОБОТИ НЯМА ДА ОСТАНАТ да ви работят в тъпото комунистическо гето. му-ха-ха...