На този етап държавата не подкрепя идеята НОИ да поеме изплащането на първите три дни болнични. Това заяви пред журналисти министърът на труда и социалната политика Деница Сачева, цитирана от dariknews.bg. По думите й преминаването на изплащането на първите три дни болнични към НОИ би струвало на държавата около 200 млн.лв. годишно, а системата работи в условията на ограничен бюджет и при зададени приоритети.
"Изборът е дали искаме да инвестираме тези 200 милиона в конкретни политики, или да ги инвестираме в болнични“, заяви министърът.
"Ако ние се борим с това, че има фалшиви болнични, че хората взимат болнични без да имат нужда от тях, че лекарите ги изписват без нужда, или пък работодателите по някакъв начин злоупотребяват с тях, не виждам как мярката с прехвърлянето на плащането от работодателите към държавата ще реши проблемите със злоупотребите", допълни тя и информира, че утре ще бъде получен окончателният доклад по темата за болничните от комисиите в Националния съвет за тристранно сътрудничество.
"Нормална е реакцията от страна на общопрактикуващите лекари, че не трябва да се слага акцент единствено и само върху това върху лекари, които издават фалшиви болнични", каза още министър Сачева, визирайки становището на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари – НСОПЛБ, което бе разпространено вчера до институциите и медиите.
Министърът бе категорична, че е необходима по-добра информационна свързаност между здравната система и работодателите, така че работодателите да получават бързо информация за това, когато техен служител е в болнични. Тя изрази мнение, че е важно да се постигне по-голяма активност и комплексни мерки на институциите, включително и на службите по трудова медицина, защото най-ефективният контрол е този, правен на място.
Контролът и превенцията са много важни и повечето мерки, които се очаква да бъдат обсъдени и одобрени от НСТС, са в тази посока. Същото се отнася и за постигането на по-добро взаимодействието между МЗ, НОИ и службите по трудова медицина, коментира министърът. По думите й едно от исканията е да има представители на национално представените организации на работодатели и синдикати в комисиите, когато трябва да се извършат по-сериозни проверки.
Президентът на КНСБ Пламен Димитров коментира, че не трябва да има фиксация по темата за болничните.
"В проектоспоразумението между синдикати и работодатели има 40 мерки, предложени на държавата, като темата за болничните е само една от тях и тя е обвързана с всички останали“, допълни Димитров.
Попитан дали има риск работодателите да не се върнат в НСТС, ако държавата не подкрепя идеята да поеме първите три дни болнични, Димитров каза, че ултиматуми, когато се водят преговори, не трябва да се поставят. Димитров бе категоричен, че споразумението "не е едни болнични и около тях да се върти света".
Коментари по темата