burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Григор Горчев:

Монополът на Здравната каса пречи на здравеопазването

„В Европа медицинските изделия и консумативи се покриват от фондове и каси, а у нас е точно обратното. У нас товарим пациентите да ги плати. Това е държавен проблем, който трябва да се реши от министерството“. Това заяви проф. Григор Горчев, ръководител на ендоскопския център към МУ-Плевен.

„Ние сами се вкарваме в този порочен кръг, защото имаме един монопол и това е Здравната каса. Докато не освободим здравеопазването, докато не го поставим на конкурентна основа, ще бъдем в това състояние“, допълни той.

По думите му решението му е във включването на допълнителните здравни фондове, които да избират болниците, с които да работят и да има реална конкуренция между болниците. “Монополът на Здравната каса действително много пречи“, каза проф. Горчев.

Той коментира и последните европейски класации, според които в България има най-много лекари на глава от населението, а в същото време медицинските кадри у нас не достигат. „В момента медицинското образование в България е на много високо ниво, но може да се каже, че България кредитира европейското здравеопазване. Факт е, че голяма част не само от завършващите лекари, но и от практикуващите, заминават за Западна Европа“, каза проф. Горчев.

Главните причини, според него, са от една страна финансовите параметри, а от друга – свободата на работа. „Един лекар трябва да може да работи, да твори, да разкрива своите възможности в добрата медицинска практика. Най-важна е свободата на работа. А не да бъде закован от нормативни актове и наредби, които го ограничават. Това е голям проблем в българското здравеопазване, който в момента пречи на младите хора, пречи на и на тези със специалност, и на тези, които търсят своята реализация. Колкото до средните медицински кадри, сестрите и акушерките – това е много сериозен проблем, който трябва да бъде решен, защото наистина няма кой да обслужва пациентите“, каза проф. Горчев.

Според него началото на решението на проблема е лекарите да бъдат освободени от канцеларската работа. „Ние нямаме наш модел, все още, който да бъде обединен, консултиран и реализиран. Здравеопазването е взаимодействието между трите субекта – държава, лекари и пациенти. И когато има правилно съотношение между тях, тогава можем да кажем, че имаме правилния модел. Това все още не може да стане“, поясни специалистът.

Проф. Григор Горчев обърна внимание и на проблемите в онкологията. Според него докато преди години тези заболявания са били относително редки, сега са много често срещани и възрастовата граница много се е снижила. „На първо място причината е в липсата на профилактика, но и в  липсата на подготвеност на кадрите. Системата у нас на подготовка, на следдипломно обучение много куца. Здравеопазването е много динамична система и  лекарите трябва да се обучават постоянно. Деквалификацията е нещо много страшно и понякога коства човешки съдби“, каза проф. Горчев.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Sphg

Още от Новини