burevestnik.bg - Мобилна версия


НЗОК да не сключва договор с болници, които извършват една операция на година, поискаха експерти

НЗОК да не сключва договор с болници, които извършват една операция на година, поискаха експерти

НЗОК да не сключва договор с лечебните заведения, които извършват по една операция на година. За това призова председателят на Българското дружество по кардиохирургия проф. Генчо Начев на пресконференция днес по повод представянето на „Индекс на болниците“ в сферата на ортопедията и кардиохирургията.

Около тази идея се обединиха председателят на Българската ортопедична и травматологична асоциация проф. Асен Балтов, консултантът на проекта проф. Петко Салчев и здравният експерт Аркади Шарков.

Според цитираните в индекса данни, които са за 2017 г. и са предоставени от НЗОК, в кариохирургията само 4 от 10 болници осигуряват комплексна грижа за своите пациенти. Останалите болници по комплексна оценка са под средния за страната брой на интервенциите.

241 болници пък са сключили договори с НЗОК по клинични пътеки в ортопедията. При оперативните процедури с голям и много голям обем сложност на таза и долен крайник лечебните заведения, които са отчели дейност, са 84. От тях От само 26  (21,84%) са над средното за страната. При оперативните процедури с голям обем сложност на таза и долен крайник лечебните заведения, които са отчели дейност са 89, като само 23 (20,47%) са над средното за страната.

Лечебните заведения, които извършват оперативни процедури с много голям обем сложност на таза, тазобедрената и коленната става са 39. 13 от тях обаче имат до 5 операции на година, а шест - само по една годишно. 13 са и лечебните завения, които са над средното за страната. При лечебните заведения, които извършват оперативни процедури при множество счупвания, 31 имат договор с НЗОК. От тях 13 реализират само по 1 операция годишно, а само 9 са над средното за страната.

От всички 241 лечебни заведения само 23 са над средното за страната. Комплексна услуга – работа по всички пътеки, пък оказват само 28 от лечебните заведения, които са сключили договор с НЗОК.

„В ортопедията и травматологията се нароиха много болници, но се вижда кои реално вършат работа. Няма как лекар, който извършва само по една операция на година, да е квалифициран колкото лекар със 150. Вместо да вършат една или пет операции, тези лечебни заведения трябва да насочват пациентите към специализираните клиники“, каза проф. Балтов.

Той допълни, че 10 000 сменени изкуствени стави не са много за година в България. Трябва обаче да има регистър на медицинските изделия. „С такъв регистър ще става ясно веднага не само какви импланти са използвани, но и кой е извършил операцията, налагала ли се е ревизия и колко пъти“, каза още проф. Балтов.

Дейността на болниците в ортопедията можете да видите в тази презентация.

Дейността на болниците в кардиохирургията можете да видите тази презентация



СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   rmzZ

User Avatar 6666 12.12.2018 23:30:05

Борбата на големите болници срещу по-малките се развихря отново! Борбата "за кокала" е безмилостно жестока, а за пациента се леят "крокодилски сълзи"!

Още от Новини