burevestnik.bg - Мобилна версия


НЗОК утвърди заплащането на нов подход за 6 заболявания, включително и Болестта на Devic

НЗОК утвърди заплащането на нов подход за 6 заболявания, включително и Болестта на Devic

Надзорният съвет на НЗОК утвърди изискванията за лечение на 6 заболявания, които включват нов подход за терапия, заплащан от Касата, на заседанието си, проведено на 29 юли.

За първи път пациентите с оптиконевромиелит (болест на Devic) ще могат да получат терапия, финансирана от Здравната каса в извънболнична помощ. Лечението с INN Satralizumab ще се изписва с протокол, който ще се издава от специализирана комисия в УМБАЛ „Александровска” и УМБАЛНП „Св. Наум”-София. Медикаментът е включен в ПЛС с индикация за монотерапия или в комбинация с имуносупресивна терапия за лечение на заболявания от спектъра на оптичния невромиелит при възрастни пациенти и юноши над 12-годишна възраст, които са анти-аквапорин 4 IgG (AQP4-IgG) серопозитивни.

Противопоказанията за терапията са свръхчувствителност към активното вещество или към някое от помощните вещества; бременност и лактация, жени в детеродна възраст; тежки придружаващи заболявания сериозни странични реакции от лечението - АЛАТ или АСАТ > 5 х ГГН; брой на тромбоцитите под 75x109/L; брой на неутрофилите под 1,0x109/L, потвърдено с повторно изследване; приложение на живи и живи атенюирани ваксини едновременно със Satralizumab; липса на клинична ефективност; достигане на степен на инвалидизация 8 по скалата на Kurtzke; деца под 12 години и телесно тегло под 40 кг.

Болестта на Devic е автоимунно заболяване, характеризиращо се с остро възпаление на зрителния нерв (оптичен неврит) и гръбначния мозък (миелит). В повече от 80% от случаите на НМО причината са автоантитела от клас G (IgG) срещу аквапорин 4 (анти-AQP4). Рецидивиращият курс на заболяването е често срещан, особено при нелекувани пациенти. Болестта прилича на множествена склероза, но медикаментите, които се предписват на пациентите с МС, могат да влошат състоянието на човек с оптичен невромиелит.

Изискванията на НЗОК при лечение на вродени коагулопатии в извънболничната помощ са допълнени с медикамента Catridecacog за дългосрочна профилактика на кървене при пациенти с вроден дефицит на A-субединица на фактор XIII при всички възрастови групи. С цел подобряване достъпа до лечение на ЗОЛ с вродени коагулопатии е отразена редакция на текста при назначаване на лекарствена терапия с протокол, като не са посочват конкретни лечебни заведения, а необходимото ниво на компетентност и медицинска специалност в съответствие с възрастта.

В лечението на чиста (фамилна) хиперхолестеролемия и на атеросклеротично сърдечно-съдово заболяване с липидопонижаващи лекарствени продукти в извънболничната помощ е включена нова специализирана комисия във ВМА - гр. София. В изискванията за заплащане на медикаментите за терапия са отразени уточнения за започване на лечение с INN Evolocumab при пациенти с атеросклеротично сърдечно-съдово заболяване, както и коригиращи фактори за изчисление за INN Pitavastatin.

В изискванията за лечение на симптоматична хронична сърдечна недостатъчност с намалена фракция на изтласкване в извънболничната помощ са направени уточнения по отношение необходимите показатели за проследяване при продължаване на терапията с INN Vericiguat за лечение на симптоматична хронична сърдечна недостатъчност при възрастни пациенти с намалена фракция на изтласкване, които са стабилизирани след скорошно събитие на декомпенсация, наложило интравенозна терапия.

В лечението на активна болест на Crohn и Улцерозен колит над 18-годишна възраст в извънболничната помощ е включена нова специализирана комисия в МБАЛ „Сърце и мозък“-Бургас и индикация за лекарствени продукти INN Upadacitinib и INN Risankizumab за лечение на умерена до тежка активна форма на болест на Crohn при възрастни пациенти, които имат недостатъчен отговор, загуба на отговор или непоносимост към конвенционална или биологична терапии.

За лечение на наследствена фамилна амилоидоза с невропатия в извънболничната помощ е добавен INN Vutrisiran за лечение на наследствена транстиретин-свързана амилоидоза (hereditary transthyretin-mediated amyloidosis, hATTR) при възрастни пациенти с полиневропатия стадий 1 или стадий 2.

Всички решения на Надзорния съвет може да видите тук.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   17qH

User Avatar Ванчо 03.08.2024 00:03:31

Седем милиона сме вместо всичко да ни е безплатно та дори и погребението . Срам за гадните предатели и шибаните капиталисти фак оф на Брюксел и дано Господ ви накаже !

User Avatar Гост 31.07.2024 16:26:11

И какво е новото в подхода?

Още по темата