burevestnik.bg - Мобилна версия


НЗОК ще заплаща разходите в чужбина и на донора при трансплантация на деца

НЗОК ще заплаща разходите в чужбина и на донора при трансплантация на деца

За да бъде заплатено лечение в чужбина, пациентите вече ще подават официален документ (оферта) заедно с план за лечение, потвърждаващ, че лечението, за което се иска заплащане, ще бъде проведено в това лечебно заведение в чужбина. Това е записано в обнародваната днес Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 2 от 2019 г. за медицинските и други услуги по чл. 82, ал. 1а и 3 от Закона за здравето и за реда и условията за тяхното одобряване, ползване и заплащане.

 Същото условие важи и за пациенти, лекувани в България от чуждестранен специалист. Те трябва да представят оферта от лечебно заведение у нас, потвърждаващ, че лечението, за което се иска заплащане, ще бъде проведено в това лечебно заведение от чуждестранен медицински специалист, периода на предстоящото лечение, цената и начина на заплащане, очакваните резултати, лице от лечебното заведение и друга информация за контакт, съгласие на лечебното заведение/медицинския специалист за сътрудничество с НЗОК във връзка с предстоящите медицински процедури по отношение на конкретния пациент.

В случаите на трансплантация на деца вече ще могат да се заплащат и разходи, свързани с намирането на донор, включително неродствен, изследвания на донора, вземането на органа/стволовите клетки и тяхното транспортиране, лекарствени продукти и медицински изделия, необходими за предоперативното лечение, реанимацията и следоперативния период до изписване на пациента от лечебното заведение, диагностика и лечение на живия донор и на реципиента в следтрансплантационния период, съобразно действащата в страната нормативна уредба. При трансплантация при доказана медицинска необходимост заплащането може да включи и средства за транспорт и престой – пътни и квартирни пари на донора.

Със задна дата – от 19 април 2024 г. влиза в сила пък разпоредбата, че лицата до 18-годишна възраст имат право на медицинска помощ извън обхвата на задължителното здравно осигуряване, която включва и заплащане със средства от държавния бюджет на медицински изделия, високоспециализирани апарати/уреди за индивидуална употреба, диетични храни за специални медицински цели и лекарствени продукти, които не са включени в списъка по чл. 262, ал. 1 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.

Лечението на онкологични и онкохематологични заболявания, както и лечението на редки заболявания с лекарствени продукти и диетични храни за специални медицински цели, започнало преди навършване на 18-годишна възраст, продължава да се заплаща и след навършването на тази възраст до приключване на лечението.

Прецизиран е и текстът за определяне на срока за разглеждане на заявленията от специализираната комисия в Централното управление на НЗОК, предвид невъзможността за процедиране в неработни дни, като думите „5-дневен срок“ се заменят със „срок до 5 работни дни“.

Целия текст на Наредбата може да видите тук.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   vFrX

Още от Новини