burevestnik.bg - Мобилна версия


НРД 2017 пред провал

Касата изпраща годината със 100 млн. лв. дефицит

Подписването на Националния рамков договор за догодина е пред провал. За тази опасност алармираха от Българския лекарски съюз на пресконференция, свързана с анексите, с които се намаляват бюджетите на болниците.

Причината е предвиденото различно заплащане за един и същи труд при специалистите в извънболничната помощ и общопрактикуващите лекари. „В момента се готви промяна в решението, което на практика е т. нар. служебен рамков договор за 2016 година, който работи до април 2017 година. Ние забелязваме, че се заобикаля установеният правен ред в здравеопазването. Българският лекарски съюз нито е информиран, нито се иска неговото мнение по този въпрос”, съобщи главният секретар на БЛС д-р Стоян Борисов. 

По думите му проектът може да застраши преговорния процес по Националния рамков договор за 2017-та година. „Не сме съгласни с предвиденото там неосъотвествие във възнагражденията на лекарите, работещи в доболничната помощ и за пореден път сочим, че извънболничната помощ е силно недооценявана. Парите, които се отделят за специалистите в нея и за общопрактикуващите лекари, са между 6-7%. Тази сума трябва да достигне до 12% за работещите в ПИМП и СИМП”, обясни той. Според него, ако това увеличение се реализира, лекарите от извънболничната помощ ще имат повече възможности за диагностика и лечение, а същевременно болниците ще бъдат разтоварени.

Д-р Борисов съобщи, че позицията по въпроса на БЛС е изпратена до премиера в оставка, здравния министър и директора на НЗОК.

Главният секретар на БЛС информира и че се очаква НЗОК да приключи с дефицит между 50 и 100 милиона лева. Само дълговете на касата към чужди клиники са в размер на над 170 милиона, посочи той. „Истината е, че средствата не достигат и че бюджет за здравеопазването от около 4% от БВП е крайно недостатъчен”, подчерта Борисов и апелира политическите сили да приемат дългосрочна програма, според която той постепенно да достигне 8%.

„Тук става въпрос за милиони и милиарди, които не достигат. Настояваме поне веднъж касата да завърши със зануляване, с нула преразход – било за лекарства, било за медицински дейности или стоматологично обслужване”, заяви той.

Според д-р Борисов в момента касата е изцяло одържавена и преговорите с нея се водят изключително трудно. „Имаме тотална намеса на държавата в касата. За нас касата е тотално под контрол на държавата, а тя би трябвало да е един самостоятелен орган”, подчерта той.

„Изобщо не можем да вярваме на цифрите и статистката, която се съобщава”, отбеляза още той. За пример д-р Борисов даде информацията за спестените 15 млн. лв. от болнична дейност след въвеждането на пръстовия идентификатор. „Ако това е истина, за една година сумата трябва да надхвърли 150 милиона”, посочи той. В тази връзка Борисов прогнозира, че дефицитът на касата може да надхвърли изцяло предвиденото увеличение на средствата за здраве за догодина, които са в размер на 247 млн. повече в сравнение с 2016 г. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   NRs#

Още от Новини