Промени в изискванията за предписване на медицински изделия за приложение с инсулинови помпи и сензори за продължително мониториране на нивото на глюкозата при захарен диабет тип 1 в извънболничната помощ утвърди Надзорният съвет на НЗОК на днешното си заседание.
В проекта на „Изисквания на НЗОК за предписване на медицински изделия за приложение с инсулинови помпи и сензори за продължително мониториране на нивото на глюкозата при захарен диабет тип 1 в извънболничната помощ“ са отразени допълнения за облекчаване на административния ред за издаване на протоколите за сензорите при продължаване на лечението. След първи протокол, издаден от специализирана комисия в болница, се допуска алтернативна възможност протоколите да се издават и от специалист СИМП с медицинска специалност ендокринология и болести на обмяната.
За пациентите под 18-годишна възраст отпада като задължителен критерият за определена стойност на гликирания хемоглобин, а също така отпада като изключващ критерий и задължителен 6 месечен курс от поставяне на диагнозата за деца и бременни при отпускане на сензори за захарен диабет тип 1.
Основната цел на предлаганите промени е подобряване на достъпа до сензори за продължително мониториране на нивото на глюкозата, а с това контрола на диабета при децата със захарен диабет тип 1, отбелязват от Касата.
Надзорът също така утвърди и външните експерти – основни членове на комисията по определяне на стойността, до която ще се заплащат медицинските изделия от бюджета на НЗОК за 2023 г. И трите специалистки са експерти от дирекция „Надзор на пазара и инспекция“ в Изпълнителната агенция по лекарствата. Става въпрос за Велислава Цветкова – главен експерт в отдел „Медицински изделия“, Юлия Неделчева – главен експерт в отдел „Медицински изделия“, и Розалина Тодорова – главен експерт в отдел „Медицински изделия“.
Всички решения на Надзорния съвет на НЗОК от днес можете да видите тук.
Коментари по темата