Над 1000 аптеки у нас, сред които над 70 болнични, са включени към момента в Европейската система за верификация на лекарствата. Освен тях към нея са включени и 50 търговци на едро, както и 180 притежатели на разрешение за употреба.
Припомняме, официалният старт на системата, която се очаква да предотврати разпространението на фалшиви лекарства с рецепта, е на 9 февруари.
Системата за верификация в България се внедрява от сдружението с нестопанска цел БОВЛ, а държавата контролира процеса чрез Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ).
Лекарствата ще излизат от производство с двуизмерен матричен код на опаковките си, чрез който се проверява и доказва, че не са фалшифицирани. Над 5 милиона опаковки вече са успешно качени в българската система за верификация на лекарствата, която е свързана с Европейската система.
Целта на верификацията е да се гарантира проследяемост на всяка опаковка от производителя до крайния потребител.
Системата за верификация на лекарствата е най-големият публично-частен проект на ЕС до момента. Финансира се изцяло от индустрията и затова няма да доведе до промени в цените, достъпа, снабдяването и качеството на лекарствата.
2019-а ще бъде година на плавен преход към новата система, през която ще се предлагат опаковки със и без уникален идентификационен код. След 9 февруари 2019 г. ще се произвеждат само опаковки със сериализация (кодиране по правилата на верификацията).
Верификацията на лекарствата се въвежда изцяло за защита на безопасността на пациентите, тъй като фалшифицираните лекарствени продукти представляват значителен риск за здравето и живота на хората.
Коментари по темата