burevestnik.bg - Мобилна версия


Над 50 малки пациенти от УМБАЛ „Свети Георги" изработиха мартеници

Над 50 малки пациенти от УМБАЛ „Свети Георги

Мартеници за целия персонал на Клиниката по педиатрия и генетични заболявания в УМБАЛ „Свети Георги“ изработиха малките пациенти от 7-те отделения, съобщиха от болницата. Техният артистичен талант бе провокиран от поредната работилница „Сръчковци“, организирана в началото на февруари от Сдружение „Образование и здраве“. Сдружението работи в клиниката от март 2017 г., а екип от доброволци и квалифицирани учители с опит в обучението на хоспитализирани деца провеждат ежедневни образователни и занимателни дейности с децата пациенти.

В дните до 1 март малчуганите в клиниката се запознаха с древната българска традиция за закичване с мартеници, която е и една от най-старите в българския народен календар. Вълната беше основния творчески материал, а всяко дете имаше възможност да изработи традиционните Пижо и Пенда, хурка с вълна и вретено, и дори мартеница по собствен модел.

Над 50 малки пациенти се включиха в изработването на мартеници. С тях децата ще зарадват лекарите и персонала в клиниката, които ежедневно се грижат за тяхното здраве. Те са подготвили мартеници и за всички деца, които не успяха да се включат в работилниците, но на 1 март ще бъдат в клиниката.

В ежедневната си дейност екипът на Сдружение „Образование и здраве“ се старае както да помага с наваксването на учебния материал, така и да съхранява и възпитава у децата българския дух и традиции. В тази връзка често се организират различни творчески работилници.

„Нашата цел е  подобряване на социалната адаптация на деца по време на активното и на поддържащото им лечение”, споделиха Златина Стайкова, Радослава Станчева и Йордана Вакрилова от Сдружение „Образование и здраве“. Те обясниха, че подпомагат оздравителния процес на хоспитализираните деца  чрез различни занимания. „Поддържаме усещането у детето за пълноценност на личността и волята му за активен живот, отвличаме децата от мисълта за болестта. Вярваме, че педагогът трябва да бъде част от оздравителния процес на хоспитализираните деца”, допълниха Златина и Радослава.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   kmN2

Още от Новини