burevestnik.bg - Мобилна версия


През 2021 г. по данни на Евростат:

Над 60% от българите оценяват здравето си като добро или много добро

Над 60% от българите оценяват здравето си като добро или много добро

През 2021 г. в ЕС почти седем от десет души на възраст 16 или повече години са оценили здравословното си състояние като добро или много добро (69%). Това показват данните на европейската статистическа служба Евростат. Положителното възприемане на здравето е по-добро сред мъжете, отколкото сред жените (72% от мъжете в сравнение с 67% от жените), отчитат от там.

Сред държавите членки на ЕС най-висок дял от населението на възраст 16 или повече години, което възприема здравето си като добро или много добро, е регистриран в Ирландия (81%), следвана от Гърция (78%), Кипър и Люксембург (и двете по 77%). В другия край на скалата държавите членки на ЕС с най-нисък дял са Литва (48%), Латвия и Португалия (и двете по 50%).

Голяма част от българите също оценяват здравето си като добро или много добро, става ясно от данните на европейската статистическа служба. Данните сочат, че това важи за над 60 на сто от хората у нас.

Мъжете са по-склонни от жените да оценят здравето си като много добро или добро в почти всички държави-членки на ЕС, показва още статистиката. Най-големите различия в здравето на половете са регистрирани в Латвия (9 процентни пункта), Румъния (8) и Литва (7). Единственото изключение е Ирландия, където делът на жените, които оценяват здравето си като добро или много добро, е малко по-висок от дела на мъжете (0,4 процентни пункта).

България не прави изключение и тук: близо 70% от мъжете у нас са оценили здравето си като добро или много добро, докато процентът на жените, направили това, е под 65%.

Разликите в здравето между половете се увеличават с възрастта, отчитат също така от Евростат. В ЕС през 2021 г. делът на хората, съобщаващи за добро или много добро здраве, намалява с възрастта.

Разликата в здравето между половете пък се увеличава с възрастта: тя е най-ниска за населението на възраст между 16 и 24 и между 25 и 34 години (съответно 0,7 и 0,5 процентни пункта) и е най-висока за двете най-стари възрастови групи: Евростат отчита разлика от 6,3 процентни пункта за хората на възраст 75–84 години и разлика от 5,0 процентни пункта за хората на възраст над 85 години.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   R*sS

Още от Новини