Над 610 лекари, медицински сестри, лаборанти, специализанти, химици, физици, болногледачи, препаратори и администрация от Александровска болница се подписаха под Призива на служителите на болницата, с който се настоява да не бъде разстройвана работата в лечебното заведение преди да бъдат ясни резултатите от стартиралите проверки.
Решението за този призив е взето на среща на работещите в болницата на 25 май, съобщават от лечебното заведение. От там посочват, че тогава ръководството на болницата е поканило представители на всички структури на разговор за обсъждането на ситуацията в Александровска заради появили се публикации и публични обвинения за непрозрачно управление.
Двадесет и четирима професори, 31 доценти, 194 лекари, 30 фармацевти и биолози, 334 сестри, санитари, болногледачи, лаборанти, препаратори, регистратори и администрация са се подписаха под призива.
Ето и пълния текст на призива:
„Нашата Александровска болница е на първа линия в борбата с COVID-19 от самото начало на пандемията. Заедно преминахме през всички вълни на епидемията - без сериозни сътресения.
През всички тези месеци не бяха връщани пациенти, не загинаха наши колеги лекари, сестри или друг персонал, заразени на работа. Болницата ни остана стабилна и спокойна и работеха всички структури - въпреки обстоятелствата. Всички ние работехме и получавахме заплати, нямаше съкращения или неплатени отпуски – независимо от тежките месеци за дейността ни.
Задълженията, за които е обвинявано ръководството не са натрупани за 6 месеца, не са натрупани и за 1 година. Ситуацията в Александровска с нищо не се отличава от тази на останалите държавни болници. И тя е резултат от неглижирането години наред на трудностите, пред които е изправена всяка работеща болница, особено по-големите и най-вече университетски структури.
Здравеопазването ни има нужда от реформа, от откровен разговор по темата как да продължи да се развива. Но този разговор не бива да започва с махането на няколко „глави“ – при това в дни на избори, след като едва сме преминали през дните на пандемия.
Ние, хората в сферата на здравеопазването сме изморени от работата в среда на недоверие, атаки и обвинения срещу нас и от постоянните, но безрезултатни приказки за реформи, за тотална промяна на системата - без самите ние да сме включени в тези разговори, без да бъдат взети предвид всички гледни точки.
Промяната на директора на Александровска, а и на всяка друга държавна голяма болница - под натиска на публично говорене, без сериозни доказателства за злоупотреби и вина, в междувремието на две предизборни кампании няма да е нищо друго освен поредното доказателство, че в България да работиш в сферата на здравеопазването не е най-умният избор, който може да направи човек за живота си.
Затова призоваваме всички отговорни институции да не бъде сменяно ръководството на нашата Александровска болница – особено като реакция на публично говорене и медийни атаки, защото това ще доведе до сътресения в най-старата и една от най-големите Университетски болници. И ще затрудни в огромна степен лечението на пациентите ни, обучението на хиляди студенти, които започват своя професионален път в Клиниките на Александровска, а на нас ще отнеме спокойната среда за работа и развитие!“.
„Александровска е моята болница и аз подкрепям този призив!, завършва апелът на работещите там.
Припомняме, в лечебното заведение започнаха различни проверки от страна на здравните власти, извън регулярните такива. Поводът за тях е сигнал от представителя на държавата в Съвета на директорите на държавната болница доц. Александър Оскар, според когото финансови средства на лечебното заведение са разходвани неправомерно. Директорът на болницата проф. Богов обаче категорично отхвърля обвиненията в документна измама. „Цялата дейност на лечебното заведение е легитимна, както и протоколите. Доц. Оскар се опитва да внуши, че са изготвени документи с невярно съдържание, а това е изключително невярно“, заяви изпълнителният директор на УМБАЛ „Александровска“ пред Zdrave.net.
Коментари по темата
Това вярно ли е? "Начело на „Александровска“ застава бивш управител на МБАЛ-Шумен, уволнен от Ананиев. Ревматолог от столичната „Св. Иван Рилски“ и видинска адвокатка влизат в борда И УМБАЛ „Александровска“ от днес ще е с ново ръководство, макар от здравното ведомство все още да не са обявили официално смяната. Според Скенер. нюз на шеф на здравното заведение се гласи бившият управител на МБАЛ-Шумен д-р Атанас Атанасов, уволнен от Кирил Ананиев през 2018 г. заради натрупани дългове и несправяне със задълженията на мениджър. Любопитен факт е, че д-р Атанасов не отрича натрупването на дългове на шуменската лечебница в неговия мандат, но сега ще трябва да „оздравява“ мегаструктура като „Александровска“. Когато е бил отстранен от поста е бил на мнение, че работещите лечебни заведения няма как да не трупат дългове заради неостойностените клинични пътеки и изобщо заради начина на финансиране на системата. Дали след 3 години възгледите му са същите или се е променил, предстои да стане ясно. Другите двама нови членове на Съвета на директорите са ревматологът от столичната УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ проф. Румен Стоилов и видинската адвокатка Гергана Андреева. По-рано днес зам.-здравният министър д-р Димитър Петров обяви пред БНТ, че предстои смяна в „Александровска“. Причините по думите му са две – нарушения в правилника за работа на ръководния орган на болницата, какъвто сигнал подаде доц. Александър Оскар и лошото финансово състояние. И двата аргумента обаче бяха оборени от ръководството на болницата."
Над 600 служители от "Александровска" застанаха зад ръководството -Toku sto smeniha ,,Borda,,.Vsichko v doznanieto.Da se gotvi ……...med !
За информация на ръководството на министерството на здравеопазването. Всички лъчетерапевти и най-вече лъчетерепевтите, които са в една катедра с клиниката по Нуклеарна медицина на доц. Хаджийска са на граждански договори и всеки получава най-малко по 150 лева за всеки онкологично болен пациент изпратен за PET/CT изследване. Това не е ли източване на Болницата, респективно на Здравната каса. Началото е поставено през 2015г. с разрешението и благословията на проф. Ангелов - бившия директор на УМБАЛ "Алексндровска".
И на БОЙКО ПЕНКОВ
Парите на Ангелов и Куманова са извън граница
Борислав Петров е новото гадже на Коста Ангелов. Той е директор на Човешки ресурси в МЗ. В последният ден на управление на Киро Ананиев е освободен срещу 6 заплати по 4300 лева. Месец след това е назначен обратно от Ангелов.
Теодора Табакова началник на кабинета на Ангелов в МЗ, а преди това шеф на Обществени поръчки в Александровска.
И пропускате - Коцето Ангелов през годините КРАДЕ под лукавите съвети на с-р Бойко Пенков -вечният заместник министър. Мария Куманова работи в МЗ заедно с Пенков. Именно той я уреди на това златно местенце. Преди години неговият син убива човек. За да го спаси той става доносник . Така,че скоро ще се разбере как Бойко Пенков изработи гъзолизача Костадин Ангелов.
Уважаеми български здравни труженици, не се самоизяждайте! Гъзангелов и всички като него, подкрепяши партиите на статуквото, да си понесат отговорностите за откраднатите милиони и натрупаните дългове! За това протестирайте, да има обективен коригиращ фактор, ясен бизнес план за развитие на болницата и най-вече качествени реформи в българскотот здравеопазване! Използвахте младите лекари като "пушечно месо" в ковид-отделенията, но и на тях ще им писне! Тогава наистина ще стане страшно, ще почнете да се самоизяждате!
Кликата на Сегашния срещу тази на Оскар - 1:0 . Милионине , г-да , милионите ! Аллоооо ! ДАЙ МИЛИОН ! Само в жалка България професори и академици управляват болници икономически , разпореждат строежи , смяна на дограма , покупка на апаратури р бояджийски услуги и доставка на канцеларски маТРИАЛИи пр. В нормалните страни доходите са по-малки , но икономическите директори на здравните заведения се занимават с тежи неща , към които изродената доцентско - професорска сган у нас проявява такъв афинитет . Лекарите се занимават с медицина.
Каква проверка. Светослав Симеоонов директор на Вътрешен одит в МЗ е съпруг на шефкста на ВО на Александровска. Колко пъти съм сигнализирам. Свински черва.
Какво е ВО?
Е като е съпруга то във фирма ЧИСТОТА ли да работи..злобари..
Има конфликт на интереси! Съпруг да проверява шефа на жена си. Как ви се струва?
Да се разведат викаш.
Всичко е законно като си плащаш и те пази Цветанов и Горанов
Какви дарения във фондация на изпълнителния директор и зам.-директора?!
Да се проверят хонорарите на Куманова, секретарката и Коцето от "Откраднат живота".
Това законно ли е?
1000 lv e zapkata na sanitar
за 2 месеца
Куманова и Ангелов имат фондация. Дарения минават от там.
Каква е тази ФОНДАЦИЯ?
И какви са заплатките в Александровска. Нямат 1000 лв.
Главната счетоводителка и секрвтарката На Куманова получават заплати и от фондацията.
А фондацията на Коцето и Мара. От там минават банкетите и концертите на Лили Иванова. ... И Карамазов
Администрацията работи по 6 часа, а получава заплати и от болницата и от ДКЦ и от клинични проучвания. А ние да сме на първа линия.
Дебелогъзата Куманова да си ходи. Платиха на АДФИ за доклад без нарушения. Как няма да платят. А и Ангелив в е приятел с Влади Горанов и Цветанов .
Зетят на Куманова получава по 1000 лева като доброволец в болницата
Куманова ни заплаши с уволнение. Защо шефката на Вътрешен одит я уволни
До кога ще търпим Мария Куманова -касичката на Ботокса
Само това заставане зад ръководството..., да не продължи с усещане за пълнота. Отзад.
В настоящия момент УМБАЛ "Александровска" разполага с 881 легла и в нея висшият медицински персонал се състои от 440 души. От тях 306 са преподаватели в Медицински университет - София, лекари - 128, магистър-фармацевти – 6; с научна степен - 156, хабилитирани - 90, от които 39 професори, 51 доценти, 25 с научна степен "доктор" и 131 със степен "доктор на медицинските науки". Медицинските специалисти (сестри, лаборанти и рехабилитатори) са 634 и 530 души - помощен персонал (висш немедицински персонал, санитари и други).
И какви точно сътресения ще донесе сняната на един корумпиран директор с друг?
Така се прави!
Браво!