burevestnik.bg - Мобилна версия


Тиреоидните хормони – ключови за развитието на бебето

Над 640 000 българи са с нарушена функция на щитовидната жлеза

Не пренебрегвайте умората, съветват специалистите

Над 640 000 българи са с нарушена функция на щитовидната жлеза

Над 640 000 българи са с нарушена функция на щитовидната жлеза, а повече от 60% от хората с подобен проблем не знаят за него. Данните бяха съобщени от специалисти на пресконференция по повод Световния ден за борба с болестите на щитовидната жлеза, отбелязван днес.

„Тези заболявания засягат над 750 милиона души в света. Това е по-голяма епидемия от захарния диабет, който в момента засяга около 460 милиона“, заяви проф. Анна-Мария Борисова, председател на Българското дружество по ендокринология и началник на клиниката по ендокринология в УМБАЛ „Софиямед“.

Тя посочи, че болните в България също са изключително много – близо 11% от населението у нас на възраст между 20 и 80 години или над 600 000 души имат нарушена функция на щитовидната жлеза. Автоимунно тиреоидно заболяване имат 11% или около един милион, над 24%, или 1,4 млн. са с възли на щитовидната жлеза. 6,2% или 380 000 българи са с намалена функция на щитовидната жлеза, докато при 4,5% или 260 000 тя я повишена. Като цяло жените са два пъти по-засегнати от мъжете от проблеми, свързани с нарушена функция на щитовидната жлеза.

За съжаление при много от хората подобен тип проблеми нямат никаква симптоматика. Когато има някакви белези, те често се отдават на проблеми, свързани с ежедневието, като умора и отпадналост. Те обаче не бива да бъдат пренебрегвани с лека ръка, съветват специалистите. „Може би зад тази невинна умора стои някакъв проблем. Затова и щитовидната жлеза трябва да се изследва дори при невинното оплакване умора“, отбеляза в тази връзка проф. Борисова. Именно затова и тазгодишното мото на Международната тиреоидна седмица „Не си ти, а твоята щитовидна жлеза“.

Проф. Борисова обърна внимание на връзката между заболяванията на щитовидната жлеза и бременността, като я определи за изключително важна. „По време на бременност щитовидната жлеза е критично важна, защото през първите шест месеца от развитие на плода той няма щитовидна жлеза. Това означава, че бебето чака на майката тя да го снабди с тиреоидни хормони, които са ключови за неговото правилно физическо и умствено развитие“, обясни специалистът, като изтъкна, че е фатално важно майката да има адекватна секреция на тиреоидни хормони. „Има пряка връзка между нивото на тиреодни хормони в първата половина на бременността и интелигентността на този човек, който ще се роди“, заяви тя. Именно затова на бременните, особено тези над 30-годишна възраст, се препоръчва да изследват щитовидната си жлеза, обясни специалистът, която е водила лекция „Да се погрижа днес за моята щитовидна жлеза заради бъдещето на детето ми“ по време на обичайния редовен курс за бременни в „Софиямед“.

Освен до патологична бременност, проблемите с щитовидната жлеза могат да доведат и до трудности със забременяването.

„Заболяванията на щитовидната жлеза са едни от най-често срещаните ендокринни заболявания“, заяви от своя страна проф. Русанка Ковачева, началник на клиниката по тиреоидни и метаболитни костни заболявания в Университетската специализирана болница за активно лечение по ендокринология "Акад. Иван Пенчев". Водеща сред тях е възлестата гуша, която засяга около ¼ от населението, но с напредването на възрастта този процент се увеличава. Специалистът обърна внимание освен на хормоналните изследвания и на ехографския преглед, който може да установи дали възлите представляват риск за здравето. Около 5-6% от хората с възли на щитовидната жлеза или 90 000 от населението са с рак на щитовидната жлеза. По думите й в момента има епидемия от възли на щитовидната жлеза, но успокоителното е, че при ранна диагностика и лечение тези проблеми може да бъдат овладени.

Проф. Ковачева съобщи, че у нас вече се прилагат т. нар. термоаблативни методи за унищожаване на възлите по инвазивен път, които се използват в ръководената от нея клиника и дават много добри резултати.

Д-р Ана Цакова, генерален мениджър на Мерк-България, представи инициирано от компанията проучване, което също доказва, че повечето от хората пренебрегват симптомите, които биха могли да подскажат за заболяване на щитовидната жлеза. „Близо 49% от жените са склонни да отдават умората на неправилен начин на живот, да обвиняват себе си и да приемат това състояние, без да потърсят помощ от специалист“, посочи тя, като също акцентира на нуждата от заостряне на вниманието на обществото към този тип проблеми.

Мария Силяновска, която е председател на Сдружението на засегнатите от заболявания на щитовидната ВИОМ, също акцентира на факта, че заболяването дълго време може да остане незабелязано. Тя съобщи, че днес до 17 ч. пред НДК в София лекари ще преглеждат безплатно. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   YRDZ

Още от Новини