burevestnik.bg - Мобилна версия


Над 900 деца у нас страдат от ревматоиден артрит

Откриха първия център за малки пациенти с ревматични заболявания в България

Над 900 деца у нас страдат от ревматоиден артрит

Първият център за деца с ревматични заболявания беше открит днес в Клиниката по ревматология, кардиология и хематология на СБАЛ по детски болести „Проф. д-р Иван Митев“. Образователният център за деца ще предоставя допълваща грижа за децата и техните родители и представлява защитено пространство, в което семействата могат да получат подкрепа и консултация от здравни специалисти, психолози и арт терапевти.

Над 60 000 души у нас страдат от ревматоиден артрит, а децата с това заболяване са над 900. НЗОК поема 100% от лечението на децата, като реимбурсира и най-съвременните биологични терапии. При повече от половината от случаите са засегнати малките стави.

„Благодарение на този център над 900 семейства на деца, страдащи от ювенилен артрит, ще получат цялостна информация за подходящото лечение и правилния подход за управление на заболяването. Той ще подпомогне социализацията и интеграцията на децата, ще бъде място, на което децата, юношите и семействата на живеещите с тези заболявания ще могат да контактуват както със специалисти, така и помежду си“, се казва в поздравителния адрес на председателят на здравната комисия в парламента д-р Даниела Дариткова, която поради ангажименти не успя да присъства лично.

Роза Чеглайска, председател на АПРА и пациент с ревматологично заболяване, посочи, че освен лечението, за децата са много важни и рехабилитацията, връзката с лекарите и разговорите с психолог. „Досега лекарите в клиниката се срещаха с пациентите си и родителите им в коридорите и реално нямаха възможност да разговарят с тях. Децата се чувстват притеснени в тези болнични стаи, в които нямат възможност да правят нищо, освен да гледат телевизия. Така се роди идеята за детската стая. Искам да благодаря и на нашите партньори – фармацевтичните компании АбВи и Рош, без които днес нямаше да прережем лентата на центъра“, каза Роза Чеглайска.

Д-р Кюркчиева, представител на НЗОК, заяви, че с тази нова придобивка децата ще се чувстват част от една общност. „Те не са незабелязани. Ние ги подкрепяме, съобразно възможностите на здравната система. Хубаво е, че и родителите ще имат възможност да се подкрепят взаимно, защото това са заболявания, които много често изискват откъсване от обществото, за да се посветят на децата си“, каза тя.

„От ранна детска възраст те страдат от хронични инвалидизиращи заболявания. Разбира се, ще приемем помощта на арт терапевтите, защото работата с тях помага на децата по-бързо да се възстановят. Ревматоидният артрит е тежко заболяване, което протича изключително агресивно при децата и те се нуждаят от постоянни грижи и подкрепа, за да не се чувстват различни и отритнати от обществото“, каза доц. Стефан Стефанов, началник на Клиниката по ревматология, кардиология и хематология.

В Центъра децата ще могат да играят в стаята, да рисуват и да гледат филмчета. Предстои лекари специалисти в ревматологичните заболявания да водят лекции, а актрисата и арт терапевт Стефания Колева ще направи с децата няколко арт ателиета.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   S#QX

Още от Новини