burevestnik.bg - Мобилна версия


Настояват за възможност за инвитро и при смърт на партньора

Омбудсманът иска промяна на нормативната уредба

Настояват за възможност за инвитро и при смърт на партньора

Омбудсманът Мая Манолова ще се включи активно в общественото обсъждане за промяна на нормативната уредба на здравното министерство, която забранява инвитро след смъртта на единия от партньорите. Това съобщиха от пресцентъра на обществения защитник. Става въпрос за Наредба № 28 от 2007 г., според която здрав генетичен материал – мъжки или женски, ембриони, яйцеклетки и зиготи, подготвени за инвитро процедура, трябва да бъде унищожен след смъртта на единия партньор, дори когато приживе е дадено изрично съгласие за извършването й.

Поводът за позицията на омбудсмана е случаят на жена, получила отказ за инвитро заради смъртта на съпруга си. Ася Йорданова се е обърнала към омбудсмана с молба за съдействие на 24-ти юли. В писмото си жената обяснила, че заради наредбата няма как да бъде реализирана нейната и на внезапно починалия й при трудова злополука съпруг мечта – да имат деца. Приживе тя и съпругът й задействали процедура по инвитро оплождане във водеща клиника, която са финансирали с 5000 лв. За съжаление, на 13 юли тази година  мъжът на г-жа Йорданова починал, което обаче не отказало жената от желанието й да има дете.

След писмото на жената, в края на юли омбудсманът Манолова е изпратила препоръка до министъра на здравеопазването проф. Николай Петров и до изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по трансплантация (ИАТ) д-р Марияна Симеонова да бъдат предприети „спешни мерки за промяна на практиката за унищожаване на яйцеклетки, сперматозоиди и зиготи, при необходимост и чрез нормативни промени“. Манолова е категорична, че прилагането на разпоредбата при липса на императивно нормативно основание нарушава правата на гражданите, несправедлива е и не подпомага преодоляването на демографската криза.

На 8 август 2017 г. в институцията на омбудсмана е получен отговор от Изпълнителната агенция по трансплантация, в който се казва, че още през 2016 г. ИАТ е изготвила предложение до Министерството на здравеопазването за промяна на Наредбата в частта, касаеща „основателни причини за изтегляне и унищожаване на яйцеклетки, сперматозоиди и ембриони“. Междувременно, казусът бе коментиран в национален ефир от заместник-министъра на здравеопазването д-р Мирослав Ненков, който обяви, че МЗ ще стартира промяна в наредбата. Преди да бъдат окончателно приети, измененията подлежат на 14-дневно обсъждане. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   YgM7

Още от Новини