burevestnik.bg - Мобилна версия


Недостиг на медицински сестри и в Кюстендил

Недостиг на медицински сестри и в Кюстендил

И в кюстендилския регион не достигат медицински сестри, става ясно от изготвената областна здравна карта, информира БНР. 60% от работещите медицинските сестри, фелдшери и лаборанти са в предпенсионна или следпенсионна възраст, посочи д-р Матей Попниколов, зам. областен управител на Кюстендил и бивш управител на районната здравна каса.

„В първичната извънболнична медицинска помощ медицинските сестри са 40, акушерките са пет, фелдшерите са седем, рентгеновите лаборанти са двама, а клиничният лаборант - един. В специализираната броят на сестрите е 21, акушерките са три, фелдшери - един, рехабилитатори - трима, клинични лаборанти - 17“, изброи той. Общият брой на специалистите по здравни грижи в областта е 108, което прави средно 87 на 100 000 население.

Проблемът засяга и районната болница, където при 216 щатни места за медицински сестри заетите са 182. „Недостигът на медицинските сестри се задълбочава прогресивно в цялата страна, включително и при нас“, коментира директорът на лечебното заведение д-р Александър Величков. Като една от причините за проблема той посочи закриването на много медицински колежи, в които са се обучавали медицински сестри. На второ място според него е удължаването на обучението на сестрите. Причина е и реализацията на тези кадри в чужбина. „Принудени сме да работим в условия на дефицит както по отношение на лекарите, така и на сестрите. Специално за болниците това е проблем, защото ние имаме 24-часово покритие на дейността и е необходимо всички звена да бъдат покрити с такива кадри, за да може ефективно да се обслужват пациентите“, обясни той.

Д-р Величков отбеляза, че поради дефицита на средства възнагражденията на сестрите не могат да бъдат увеличени. Средната брутна работна заплата на сестра е 800 лева. „Желанието да им дадем повече средства е огромно, но нямаме такива“, каза още той.

Припомняме, на последното заседание на Здравната комисия в парламента министърът на здравеопазването Кирил Ананиев обяви, че подготвя анализ за кадровото обезпечаване на системата на здравеопазването именно заради проблема с кадрите. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   zHd#

User Avatar Гост 08.03.2018 12:12:26

Новият модел на министъра включва ликвидиране на търговските дружества. Общинските болници на ДКЦ и някои остават с държавните като второстепенни разпоредители към МЗ. Като едно време, бюджетни. Лекарите на заплата определена и платена от МЗ. Частните платени от джоба или от допълнителните фондове. Доболничната на заплати по трудов договор с РЗИ като представител на МЗ. В градовете обединяване в поликлиники. Честито! Като си завиждахте и разединявахте на болнична и доболнична, на СИМП и ПИМП, на частни и държавни, големи и малки, крадливи и некрадливи, сега вече ще сте еднакво равни. Равни по заплати, равни по богатство. Нали това ви беше проблема, кой колко точи касата? Сега еднакво богати на равни заплати. Честито!

User Avatar Гост 07.03.2018 17:29:56

Ами за заплата 550 лева - толкоз.

User Avatar Патриот-майтапчия 07.03.2018 16:34:52

Да ги лекуват мутрите и "добре облечените" "бизнесмени" - назначени от Партията и ДС! А, забравих и: плейтмейтките, врачките, баячките, Канал 2001 с "третото око" и ... Балдъзите (с техните "препоръки")!

User Avatar Доктора 07.03.2018 16:29:08

Е,като отимате пари за сестрите-обадете им се,тогава може да дойдат!!!

Още от Новини