burevestnik.bg - Мобилна версия


Адвокат Мария Шаркова:

Не трябва да има цензура над обществения съвет на фонда за лечение на деца

Не трябва да има цензура над обществения съвет на фонда за лечение на деца

В предлаганите промени в правилника на Фонда за лечение на деца има добри предложения, които да осигурят прозрачност в разходването на публични средства, но други трябва да бъдат преосмислени. Това мнение изрази пред БНР експертът по медицинско право Мария Шаркова.

Тя коментира предлаганите промени, свързани с медийните изяви на членовете на обществения съвет на фонда. Припомняме, според тях съветът трябва да излъчи един свой представител, който да има подобно задължение. На практика само той ще може да изнася и информация, касаеща решенията на обществения съвет. Шаркова беше категорична, че в никакъв случай не трябва да се налага цензура на информацията, която общественият съвет и неговите членове разпространяват. Тя предположи, че тази разпоредба е създадена с цел да се защити интереса на децата и конфиденциалността на информацията, но в същото време бе категорична, че е нужен баланс, така че да не стига до цензура на обществения съвет. По думите й, за да се осигури прозрачност върху дейността на един такъв орган, трябва да се даде възможност на гражданското общество да контролира администрацията, а не обратното. Тя изрази очакване в хода на общественото обсъждане на промените този текст да бъде преосмислен.

Според нея останалите промени в правилника са добре формулирани. Тя припомни, че се предвиждат обществени поръчки за медицинските изделия, които по същността си придвижат  публичност и прозрачност при разхождането на средствата.

По думите на Шаркова е изключително важно родителите да бъдат задължени да предоставят обратна информация на Фонда – промяна, която също е залегнала в предложения проект. „Това е много важно не само за да можем ние, като гражданско общество да разполагаме с информация доколко е ефективно и ефикасно лечението, финансирано с нашите средства – с публични средства, но подобна информация има и добавена стойност – както медицинска, тоест лекарите в България получават информация за проведеното лечение, за неговите ползи – особено ако това е иновативно лечение, което не е достъпно в страната ни. Освен това самият Фонд получава обратна информация за местата, за лечебните заведения, в които изпраща децата, за методите, по които се лекуват, което е изключително полезно и от гледна точка на последващи такива решения за изпращане на децата на определени места, най-често в Европа“, коментира тя. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   6x%N

User Avatar Пациент 23.08.2017 22:20:07

Тази младичка хубавица, кога и колко години опит е натрупала в медицинското право, че и експерт да стане и акъл да дава!? Случайно ли фамилията и ми напомня печално известна личност, опротивяла на медицинската общност?

User Avatar Гост 23.08.2017 12:42:13

Какво ще му е общественото на обшествения съвет, ако му запушите устата?

Още от Новини