Лекарствата с ново международно непатентно наименование, които се регистрират у нас, вече няма да се прилагат масово и навсякъде. Вместо това те ще могат да се използват само в определени болници и ще бъдат включени в Позитивния лекарствен списък само за две години. Това гласят промени в Наредбата за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти, публикувани на сайта на МЗ за обществено обсъждане.
Точно в кои лечебни заведения ще се прилагат новите медикаменти, ще определя Националният съвет по цени и реимбурсиране на лекарствата. В добавка Съветът ще определя и прогнозния брой пациенти, на които лекарствата ще се дават, както и условията и критериите за проследяване ефекта на терапията с тях, става ясно от текстовете.
След изтичане на двегодишния период лекарствата могат да бъдат включени в ПЛС за постоянно, ако анализът на техния ефект разреши това. „Обичайно включването на такива продукти в националните системи по здравно осигуряване е свързано с осигуряването на сериозен финансов ресурс и то при условие, че тези продукти все още не са с добре установена употреба в медицинската практика, именно поради факта, че тепърва навлизат на пазара.
От една страна тези продукти имат за цел да осигурят непосрещнати медицински нужди, от друга страна обаче едва при практическото им приложение може да се оцени тяхната действителна ефективност, както и наличието на здравен резултат от тяхната употреба“, се казва в доклада на министъра. Тъкмо това е и посочената причина за промените.
Коментари по темата