В промените в Закона за лекарствата има текст, с който на практика на аптеките се забраняват отстъпките, които получават в момента от дистрибуторите на лекарства. Това заяви пред Нова телевизия председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов. „Това ще доведе до факта, че аптеките ще купуват по-скъпо, защото нямат отстъпки, и, съответно, няма да могат да продават на същите цени, на които продават в момента”, каза той.
„Така е написано – че се отнася за финансови стимули, което е същото, облаги и т.н., което очевидно се отнася за аптеките, по този начин е написано”, обясни Костов.
По думите му, ако отстъпките изчезнат, цената на дадено лекарство може да се увеличи с между 10 и 20%. При лекарствата с рецепта отстъпките са малко по-малки отколкото при тези без лекарско предписание, затова повишаването на цената ще отрази в по-голяма степен на лекарствата без лекарско предписание, стана ясно от думите му.
„Целта на този законопроект очевидно е под натиска на Българския фармацевтичен съюз да се изравнят крайните цени – да се изравнят към по-високи. Това е нужно на тези, които в момента продават на високи цени и не са конкурентоспособни. Съответно когато ние си вдигнем цените, ние ще загубим едно от конкурентните си предимства. Това е целта – да се толерират малките загиващи аптеки, които не работят добре и не получават отстъпки, и съответно продават по-скъпо”, категоричен беше Николай Костов.
„Най-вероятно колегите не са прочели закона добре, той е качен съвсем скоро. Искам да ги успокоя – всякакъв тип натурални рабати, мостри, промоционални намалявания на цените на лекарствата не са забранени, те са разрешени, остават си в същия вид, в който и досега. Единственото, което законът предвижда като ограничение е, че не може да има лични подаръци – предметни и парични, на работещите в аптеката.” Това пък заяви зам.-здравният министър д-р Бойко Пенков в отговор на опасенията на собствениците на аптеки. „То е малко по-различно. Това дали ще получи екскурзия до Бангладеш или до Маями, няма да поевтини или оскъпи лекарствата”, отбеляза той.
Според Костов обаче текстът трябва да бъде променен, за да е ясно, че наистина става въпрос за казаното от зам.-министъра. „В момента се отнася за юридическите лица. Говори се за покупни цени, никъде не пише „фармацевти”. Така че нека да го коригират така, както в момента го казват”, коментира той и допълни: „Аз всъщност се радвам, че става въпрос за това, защото тогава проблеми няма да има, а ние не искаме да има проблеми.”
Коментари по темата