burevestnik.bg - Мобилна версия


Нямаме увеличение на случаите на западнонилска треска, въпреки обстановката в ЕС и съседни страни

Нямаме увеличение на случаите на западнонилска треска, въпреки обстановката в ЕС и съседни страни

От началото на 2018 г. до 9 септември у нас са регистрирани два случая на западнонилска треска. Броят им е съпоставим с предходни години и към момента няма изразено увеличаване. Така например, за 2017 г. в България е регистриран един случай, за 2016 г. – два случая, през 2015 г. случаите също са били два, а през 2014 г. и 2013 г. не са регистрирани случаи.

Данните са от отговор на здравния министър Кирил Ананиев на въпрос на депутата от БСП Георги Гьоков, който се интересува от степента на риска от по-масово разпространение на заболяването у нас.

По данни на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията (ЕЦПКЗ) в Стокхолм, от началото на 2018 г. до 6 септември 2018 г. в страните от Европейския съюз са докладвани 798 случая на западнонилска треска при хора (Италия – 327, Гърция – 168, Румъния – 117, Франция – 16, Австрия – 10, Хърватска – 25 и Словения – 1). Заболели са регистрирани и в други държави извън ЕС: Сърбия – 262, Израел – 49 и Косово – 3.

За периода са съобщени общо 71 смъртни случая на западнонилска треска: в Сърбия – 262, Гърция – 18, Италия – 13, Румъния – 12, Унгария – 1 и Косово – 1.

В тази връзка на 13 август 2018 г. Европейският център за превенция и контрол на заболяванията изготви оценка на риска, с която са съобразени всички настоящи мерки на МЗ, посочва министър Ананиев.

Той отбелязва, че Министерството на здравеопазването чрез РЗИ осъществява ежедневен надзор на регистрираните остри заразни заболявания в България, в това число векторно предаваните трансмисивни инфекции.

„За провеждане на ефективен надзор и контрол конкретно на заболяването западнонилска треска, от юли 2011 г. то бе включено в списъка на заразните болести, подлежащи на задължителна регистрация, съобщаване и отчет.

С цел превенция предаването по кръвен път своевременно е засилен контролът при подбора на донори на кръв и кръвни продукти, органи, тъкани и клетки, като при наличие на нови препоръки от ЕЦПКЗ периодично се актуализира планът за действие при поява на западнонилска треска в България на Националния център по трансфуционна хематология“, отбелязва министърът.

Той отчита още, че с писмо до директорите на РЗИ периодично се разпорежда предприемане на действия за засилване на надзора и контрола на заболяването, включващи своевременно информиране на медицинските специалисти за настоящата епидемична обстановка по отношение на западнонилската треска и риска от заразяване н причинителя с насоченост към лица, пристигнали от държави с установена трансмисия на вируса и развили фебрилитет, без ясна етиологична връзка или инфекции на централната нервна система (вирусен менингит/енцефалит) след ухапване от комари, с цел ранно откриване и съобщаване на заболелите; при съмнение за инфекция с вируса на западнонилската треска случаите се диагностицират в Националната референтна лаборатория по предавани с кърлежи инфекции; поддържане на тясна колаборация с местните ветеринарни власти по отношение риска от предаване на заболяването от заразени птици; информиране на обществеността за начините за предпазване от ухапване от комари (употреба на репеленти и носене на дрехи с дълги ръкави и дълги панталони), особено при възрастни и имунокомпрометирани лица, при престой на открито и пътуване в държави с установена трансмисия на вируса; засилен контрол върху качеството и ефективността на извършваните от общинските власти дезинсекционни мероприятия.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Uf8p

Още от Новини