burevestnik.bg - Мобилна версия


Няма да искат от лекарите да въвеждат незабавно електронните здравни записи

Няма да искат от лекарите да въвеждат незабавно електронните здравни записи

Няма да има изискване в Закона за здравето лекарите да въвеждат незабавно електронните здравни записи в НЗИС. Това става ясно от предложенията за промени в Закона за здравето, предложени между първо и второ четене от народния представител от ПП-ДБ Божидар Божанов.  

Припомняме, че със законопроекта се премахва цялата хартиена документация и всички данни от медицинските дейности ще се въвеждат само в НЗИС. По време на обсъждането му в зала от „Възраждане“ заявиха, че с обвързването на всички данни в една система се нарушават правата на гражданите и се предоставя достъп на нов кръг лица като служителите на НАП.

„Здравните данни на пациентите така или иначе се въвеждат в НЗИС и се изпращат до НЗОК. Можем да прецизираме дали това да се случва незабавно или да има определено изчакване, както това се случва и общопрактикуващите лекари имат легитимно притеснение в тази посока. Достъпът до регистри е абсолютно стандартна практика, прилагайки принципите на Закона за електронното управление. Има становище и от НАП, че подкрепят тази промяна, така че не виждам никакъв казус със стандартни практики за обмен на данни между институциите“, каза тогава Божанов.

В мотивите си към сегашното предложение той уточнява, че с отпадането на изискването за незабавно въвеждане ще се остави на медицинските специалисти възможност да организират работата си по начин, който е в интерес на пациента.

Сред направените промени са още удължаване на сроковете за привеждане на системи в съответствие със закона и за прехвърляне на данни към НЗИС, както и прецизиране на разпоредбата за предоставяне на служебен автоматизиран достъп до данни в регистри на други администрации

Ако се приемат предложенията, в закона ще бъде записано, че „електронният здравен запис представлява електронен документ или съвкупност от електронни документи за всяка една от извършените от медицинските и немедицинските специалисти в лечебните и здравните заведения дейности, в т.ч. дейностите, извършени от разстояние, както и дейности за изработване на медицински изделия, с които се създава или използва здравна информация за гражданина или които са относими към неговото здравно състояние, независимо от неговия здравен статус и източника на финансиране на съответната дейност.“

Уточнено е, че първичните администратори на данни ще предоставят автоматизирано на министъра на здравеопазването достъп до данни за гражданската регистрация от Национална база данни „Население“ на ГРАО, данни за валидността на личните документи от информационните фондове с данни, свързани с българските лични документи, поддържана от МВР, а НАП ще предоставя информация за здравноосигурителния статус на физическите лица, вписани в регистъра на агенцията.

НЗОК и РЗОК са длъжни да предоставят исканата от МЗ информация. За предоставяне на исканата информация с изключение на информацията от регистрите, информационните бази от данни и системи на НЗОК, се сключва споразумение между НЗОК и Министерството на здравеопазването, в което се определят исканите данни, тяхното съдържание и редът за предоставяне на информацията.

Гратисният период за привеждане на системите на лечебните заведения  в съвместимост няма да е 12, а ще е 18 месеца. НЗОК ще има отделно също година и половина на разположение, за да въведе електронен здравен запис за всички видове дейност.

Касата също така ще трябва да изпрати всички здравни данни от информационната система на министъра на здравеопазването с цел попълване на електронните здравни записи на пациентите в срок до 1 година, а не за 6 месеца, както беше първоначалното предложение.

Всички предложения по законопроекта може да намерите тук.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   2TGD

Още по темата