„Обезлимитяването на някои болници би било свързано с много сериозно затягане на контрола“. Това заяви пред Дарик заместник-здравният министър д-р Мирослав Ненков по повод повдигнатия отново въпрос за определени структуроопределящи болници у нас да няма лимит.
Той подчерта, че на този етап става въпрос само за идея, но призна, че в нея „има логика“ и даде пример конкретно с „Пирогов“, като посочи, че там масово ходят хора, които са здравнонеосигурени, само за да се прегледат. „Всички болници, които обслужват спешност, не могат да върнат този, който се чувства спешен“, изтъкна той и припомни искането на здравния министър проф. Николай Петров за ясна дефиниция за спешността.
„Пирогов“ има огромни разходи и лимитирани приходи“, отбеляза д-р Ненков, като в същото време беше категоричен, че не може да се извадят пари конкретно за една болница. Европейският съюз възприема средствата, които се отпускат на търговски дружества, каквито са и болниците, като държавна помощ, и има строг ред за това, разясни той. „Не може министерство на здравеопазването да даде пари за заплати“, посочи д-р Ненков. В тази връзка той коментира състоянието на болницата в Ловеч, което по думите му е катастрофално и обясни, че на практика МЗ няма право да отдели средства за възнаграждения на работещите там, въпреки че те не са взимали заплати с месеци. Ако това се случи, поясни д-р Ненков, съществува реален риск здравният министър да бъде осъден. „Съдът няма да каже – добре сте направили г-н здравен министър – вие сте дали пари на хората, за да могат да си купят хляб, да си платят тока и кредитите. Съдът ще гледа документите и ще каже – министърът е отпуснал пари нецелесъобразно и незаконно“, обясни той. От думите му все пак стана ясно, че финансистите на ресорното ведомство търсят варианти, с които да се помогне на лечебното заведение.
Д-р Ненков коментира и единната платформа за лекарства на министерство на здравеопазването, като посочи, че тя ще доведе до сваляне на цените на медикаментите. Той припомни оповестените данни от другия заместник-здравен министър Лидия Нейчева, от които стана ясно, че лечебни заведения са закупували лекарства на цени, в пъти по-високи от тези в Позитивния лекарствен списък. „Има специален списък, в който се казва – това болкоуспокояващо не може да струва повече от три лева, щом се плаща с обществени средства. В аптеката може да е 142 лв., но щом се плаща с обществени средства, не може да е над 3 лв. Има болници, които са реализирали стотици хиляди левове разходи над тази цена“, обясни той, като определи това за „абсолютно грубиянско нарушение на закона“.
Коментари по темата
„Всички болници, които обслужват спешност, не могат да върнат този, който се чувства спешен"Г-н зам министър от година и половина има действащо определение за спешен пациент и спешно състояние , които изключват понятието пациент чувстващ се спешен.Критерии за спешност има, но те се прилагат след прегледа и след хоспитализацията , а не преди това. Пирогов е спешна болница само по заглавие , защото според новия си сайт няма спешно отделение.А това няма как да стане без ваше знание защото болницата е на пряко подчинение на МЗ.
Проблемът не е във военните , ами ,че ние пак сме им запасняци и ще им изпълняваме тъпите заповеди. Я у лево всички фуражки
Миро, Миро, явно много те е напекло, момче. Друг път преди да приказваш по радиото, си слагай шапка да те пази от слънцето и се наплискай със студена вода, да ти се проветри малко мозъкът. И мисли преди да ти наврат микрофона, доколкото ти е възможно, разбира се...
Тоз е пълен простак има обществени поръчки бе тъпанар с тъпанар Това че ти си определил 1 лев не означава че е така бе говедо просто
Щом ти отговоряш за клоаката на баба Злата, контрол НИЕНТЕ
Фурашката чула, че не може субсидиране на търговски дружества. Обаче не чула, че не може и различни условия. Без лимити няма да има болници. По същите причини. Хайде да видим как ще стане?
финансистите на ресорното ведомство търсят варианти, с които да се помогне на лечебното заведение. Ми носете им боза и банички за да не е държавна помощ , а синодална. Как само се оправдават за комунистическото им здравеопазване. Когато е за безплатно ползване няма проблем, юруш на маслините се казва на пролетариата , когато болниците са задлъжняли заради тази благотворителност ааа няма да компенсираме загубите. ЕС ще ги накаже. А в ЕС знаят ли как плащате лекарския труд бе галфони ?