burevestnik.bg - Мобилна версия


Обсъждат как може да се предпази имунното здраве на българите

Обсъждат как може да се предпази имунното здраве на българите

На 29 април се отбелязва Световният ден на имунологията, една от най-динамично развиващите се съвременни науки, съобщават от Медицинския университет в Пловдив.  Много от епохалните научни открития през последните десетилетия са направени от имунолози-нобелисти - за фагоцитозата, комплемента, кръвните групи, имунологичната толерантност, Главния комплекс на тъканната съвместимост, контрола на имунната система, моноклоналните антитела, ролята на дендритните клетки в придобития имунитет.

За първи път Денят на имунологията е отбелязан в Европа през 2005 г. по предложение на Стивън Кауфман, тогавашен президент на Международната асоциация на имунологичните дружества. От 2007 г. това събитие се чества и от световната имунологична общност.

Седмицата преди 29 април е посветена на първичните имунни дефицити (ПИД) – вродени дефекти на имунната система, които се проявяват с чести, хронични и рецидивиращи инфекции, както и с развитието на автоимунни и злокачествени състояния. И днес значението на имунологията за опазване на индивидуалното и общественото здраве е голямо. Безпрецедентната епидемия от КОВИД-19 постави редица предизвикателства пред имунолозите в целия свят – създаването на прецизни тестове за диагностика и проследяване на заболяването, генериране на модерни и ефективни ваксини, проучване на развитието на заболяването и продължителността на имунния отговор след преболедуване и ваксиниране. Смисълът на този ден е да обърнем отново внимание на значимите имунологични постижения за напредъка на медицината, да подчертаем необходимостта от съхраняване на имунното ни здраве и развитието на политики за неговото усъвършенстване.

На 29 април всички имунолози в света се обединяват, за да  представят достиженията в клиничната имунология пред обществеността, значението й за развитието на медицината и биологията при диагностиката и лечението на редица заболявания с участието на имунни механизми - инфекциите, имунните дефицити, туморите, автоимунните болести, алергиите, трансплантационните и репродуктивните нарушения.

Българска асоциация по клинична имунология (БАКИ),Секция „Имунология" при СУБ и Експертен съвет по клинична имунология организират онлайн дискусия "Политики за опазване на имунното здраве на гражданите на България. Къде сме и какво можем да направим в бъдеще?". Тя ще се проведе на 29 април от 12 до 14 часа.

„Нека в Световния ден на имунологията да споделим отново с широката общественост колко важна е имунологията за човешкото здраве не само в национален, но и в световен мащаб и да утвърдим заедно с експертните гласове от нашата общност необходимостта от постоянна и целенасочена политика за опазване на имунното здраве", казват организаторите.

В дискусията участие ще вземат главният координатор на ЕС по клинична имунология проф. д-р Мариана Мурджева, омбудсманът доц. д-р Диана Ковачева, председателят на БАКИ и член на ЕС по клинична имунология проф. д-р Елисавета Наумова, съпредседателят на секция „Имунология" при СУБ и член на УС на БАКИ проф. д-р Мария Николова.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Zjvh

User Avatar Гост 27.04.2021 10:17:22

Мълчанието е най-добрата присъда!

Още от Новини