Министерството на здравеопазването стартира обществено обсъждане на проект за промени във фармако-терапевтичното ръководство за лечение на алергичните болести. Документът е публикуван в портала за обществени консултации strategy.bg.
Причините за промените са свързани с необходимостта от цялостно актуализиране на текста на ръководството, както и от необходимостта от допълване на лекарствената терапия на алергичните заболявания с лекарствени продукти, включени в Позитивния лекарствен списък в периода 2020 – 2023 г., посочват в мотивите си вносителите.
Според тях в резултат на прилагането на изискванията, разписани в нормативния акт, ще се постигне осигуряване на висококвалифицирана ранна оценка, адекватна специфична лекарствена терапия и проследяване на болните с алергични заболявания, включени в обхвата на медицинската специалност „Клинична алергология“.
Проектът е структуриран в 15 раздела, всеки от които е посветен на отделна група заболявания и състояния: алергичен и вазомоторен ринит; бронхиална астма; уртикария, анафилаксия, алергични заболявания на окото; хранителна алергия; медикаментозна свръхчувствителност; алергичен контактен дерматит; мастоцитоза; атопичен дерматит; васкулити; алергична бронхопулмонална аспергилоза; хиперсензитивни пневмонити; наследствен ангиоедем и редки форми на ангиоедем; имунодефицити.
В края на всеки раздел е представен пълният фармакологичен профил на всички лекарствени продукти, които са включени в терапевтичните схеми при съответните заболявания.
Обществената консултация по проекта продължава до 9 ноември т.г.
С пълния текст на проекта можете да се запознаете тук.
Коментари по темата