burevestnik.bg - Мобилна версия


В новата проектонаредба за профилактичните прегледи и диспансеризациите:

Общопрактикуващите лекари правят досие за рискови болести на всеки пациент

Общопрактикуващите лекари ще трябва да попълват карта за оценка на рисковите фактори за развитие на заболяване на всички свои пациенти. Това е залегнало в проекта на новата Наредба за профилактичните прегледи и диспансеризацията, публикуван за обсъждане на сайта на Министерство на здравеопазването.

В нея се посочва, че по време на профилактичния преглед на лица над 18 години личният лекар ще попълва карта за оценка на рисковите фактори за развитие на заболяване, включваща данни от личната и фамилна анамнеза на пациента и резултатите от назначените изследвания. Сред информацията са данни за това дали пациентът пуши и ако да, по колко цигари на ден, дали води застоял начин на живот, както и дали е бил диагностициран с редица заболявания, сред които цьолиакия, болест на Крон, захарен диабет и други.

Жените ще бъдат разпитвани по-подробно от личния си лекар за това дали са ваксинирани срещу HPV, както и дали са приемали продължително време противозачатъчни. Джипито ще трябва да разпитва подробно всичките си пациенти за онкологични заболявания в семействата им, както и дали някои от роднините им са били диагностицирани с диабет.

Въз основа на събраните данни от личните лекари ще се формират групи пациенти с риск от развитие на заболявания, водещи до висока смъртност, честа неработоспособност и ранна инвалидизация, сред които сърдечносъдови болести, захарен диабет тип 2 и най-честите онкологични заболявания.

Проектонаредбата увеличава и продължителността на прегледа, независимо дали той е профилактичен или при диспансеризация. Според новите изисквания той ще се провежда „в рамките на един или повече календарни дни“. Според настоящия регламент прегледът при общопрактикуващия лекар продължава петнадесет минути. Занапред времетраенето му ще се определя в зависимост от обема и обхвата на медицинските дейности, както и от времето, необходимо за оценката на резултатите от направените изследвания.

Документът залага и промени, свързани с режима на диспансеризация. Така например сред редките болести, които подлежат на диспансеризация, се добавят диагнозите Комплекс туберозна склероза и Идиопатична белодробна фиброза. Въвежда се и диспансерно наблюдение на децата за някои очни заболявания от групата на болестите на роговицата, групата на хориоретиналното възпаление, както и от групата на отлепване и разкъсване на ретината, невключени в сега действащата наредба или общо 9 нови заболявания.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   FdBs

Още от Новини