Комплексният онкологичен център в Шумен е осъдил Националната здравна каса да му заплати 198 227 лв. за проведена болнична помощ и високоспециализирани медицински дейности на хора със злокачествени заболявания, информира електронното издание на „Труд“. Парите били дължими за година – от март 2015 г. до февруари 2016 г. Върху тях касата дължи и лихви, както и над 15 000 лв. направени деловодни разноски, постановил е Окръжният съд в Шумен.
Касата отказвала да издължи сумата с мотива, че не заплаща цялата дейност, а само тази по месечните лимити за цялата страна, според решение от 27 януари 2015 г. на надзорния си съвет. Имало и възражение за недължимост, заради неотчитане по надлежния ред – неудостоверяване с фактури, спецификации към тях и първи екземпляри на направленията за хоспитализация и тези за високоспециализирани медицински дейности. Претенциите обаче са оборени от експертизи на вещи лица. Онкоцентърът е отчитал стриктно цялата си лечебна дейност, включително и „надлимитната“ пред касата.
В решението се казва, че „правото на здравноосигурените лица на медицинска помощ е безусловно, неотменимо“. Това означава, че лечебното заведение не може да откаже помощ на здравноосигуреното лице на никакво основание.
Въвеждането на „лимит“ води до там лечебното заведение да не може да откаже помощ на здравноосигурените, но да е задължено да прави това за своя сметка, което може да го фалира. „Клаузите, въвеждащи лимит, в конкретния случай са нищожни и поради противоречие с добрите нрави и нормите на Конституцията. Лечебното заведение оказва помощ на лица с онкологични заболявания, при които своевременното диагностициране и лечение е важно за запазване или удължаване на живота. Лишаването на лечебното заведение от възможността да оказва своевременна медицинска помощ на тези лица е в противоречие с правото на живот на пациента, прогласено в чл.28 от Конституцията“, мотивира се съдията по делото Свилен Станчев.
НЗОК може да обжалва решението пред Апелативен съд-Варна. Подобни дела за този период вървят и на други места в страната.
Казусът повдига въпроса дали касата изобщо има право да определя месечни лимити. Финансовите ограничения на болниците съществуват вече от няколко години, въпреки настояванията на редица представители на сектора за тяхната отмяна. За много от болниците те са и една от причините за тежкото им финансово състояние.
Коментари по темата
Който не е засъдил касата той не е спечелил :))))))))))
Сега пред апелативен съд касата ще обжалва експертизата на вещото лице, че погрешно възприема единствено електронното отчитане без фактическото представяне на хартиена документация(фактури, спецификаци, направленията за хоспитализация..) като отчитане по надлежния ред.
Mного болници са осъдили касата за надлимитна дейност. Обаче не може да се намери смел съдия-изпълнител,който да запорира сметките ѝ и парите да се преведат на болницата!
На последния конкурс отново беше класирана на първо място и отново преназначена за директор.
Директор на шуменската каса от 15 години е една и съща персона, която преди време беше осъдена за конфликт на интереси (името и фигурираше в тефтерчето на Златанов), но въпреки това не беше отстранена от поста.
Браво, д-р Караниколов!